Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 22:26 ABONE OL Google News
 
Çiçekdağı ve Yerköylü Üretici Perişan
Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, 2018 yılında özelleştirilen ve Çiçekdağı ile Yerköy'de bulunan pancar üreticilerinin de bağlı bulunduğu Çorum Şeker Fabrikası’nda artan çiftçi şikâyetlerini TBMM’de yaptığı konuşmayla gündeme taşıdı.
EKONOMİ Haberi
Çiçekdağı ve Yerköylü Üretici Perişan

Pancar üreticilerinin özel şirketlerin insafına kaldığını söyleyen Keven, özelleştirme ihalesini alan bu şirketlerin sözleşme şartlarına aykırı davrandıkları yönünde yüzlerce şikayet aldığını ifade etti.

“Sorumluluk sahasına Çorum ile birlikte Yozgat Yerköy ve Kırşehir Çiçekdağı ilçesinin de dâhil olduğu Çorum Şeker Fabrikası bölge sınırlarında kalan pancar üreticilerimizin sorunları her geçen gün katlanarak büyüyor. Özelleştirmeden bugüne kadar birçok defa bu sorunları dile getirdim. Daha önce de kota cezaları ile üreticileri perişan ettiler. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ve özelleştirmenin baş sorumlusu AKP iktidarına tekrar sesleniyorum. Çorum Şeker Fabrikası’nı satın alan Safi Katı Yakıt firması, pancar üreticisi çiftçilerimizi eziyor; çiftçiye, yaptığı sözleşmenin bir nüshasını bile vermiyor. Özelleştirme şartlarına uygun hareket edilmiyor. Pancar üreticilerine piyasa fiyatının çok üzerinde bir fiyatla ilaç ve tohum satıyor. Piyasada 120 lira olan bir tarım ilacının fabrika tarafından üreticiye 220 liraya; 270 lira olan tohumun ise 320 liraya zorla satıldığını görüyoruz. Böyle bir kazan kazan düzeni olmaz, böyle bir soygun düzeni olmaz. Özelleştirilen şeker fabrikalarında çiftçimizin yaşadığı sorunlar neden duyulmuyor? Bunun adı vicdansızlıktır, bunun adı insafsızlıktır.” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir haber, çiçekdağı, yerköy, çorum, çorum şeker fabrikası
Yorumlar
Haber Yazılımı