Haber Detayı
10 Aralık 2022 - Cumartesi 22:49 ABONE OL Google News
 
Çevre İllere Yağdırılan Kırşehir'e Yapılmayan Projeler
Türkiye'de en az yatırım yapılan iller arasında yer alan Kırşehir, çevresindeki illere göre çok sayıda hizmetten mahrum bırakılmış durumda.
GÜNDEM Haberi
Çevre İllere Yağdırılan Kırşehir'e Yapılmayan Projeler

Adnan Menderes döneminde ilçe yapılmasının ardından önemli kamu yatırımlarından mhrum bırakılan Kırşehir'de , AK Parti döneminde de çok sayıda kamu yatırımından mahrum bırakılan Kırşehir, en az yatırım alan ve ödenek gönderilen iller arasında yer alıyor.İktidarın Kırşehir temsilcileri her ne kadar yatırım ve hizmet getirdik dese de çevre illere yapılan yatırımların Kırşehir'e yapılmaması Kırşehir'in bu noktadaki talihsizliğini tekrar ortaya koyuyor.Kırşehir ölçeğindeki çevre illere yapılan ancak Kırşehir'e yapılmayan çok sayıda yatırım bulunuyor.

 

YÜKSEK HIZLI TREN HATTI

Örneğin Yozgat'ta demiryolu bulunmakla birlikte Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı da yine bu ilden geçirildi.Aynı hat üzerinde bulunan Yerköy'den Kayseri'ye de yeni bir hat çıkarıldı.Böylece daha az maliyetli olan Kırşehir güzergahı by-pass edilerek ilimiz bu yatırımdan mahrum bırakıldı.Kayseri'ye ulaşan hat buradan Nevşehir'e, oradan da Aksaray'a uzanacak.Yüksek hızlı tren hattı daha sonra Antalya'ya ulaşacak.Aynı hat üzerinde ayrıca Kırıkkale ili de bulunuyor.Yani hızlı tren hizmetine ulaşamayan bölgedeki ek il olarak Kırşehir kalıyor.

 

HAVALİMANI

Kırşehir ölçeğindeki diğer illere yapılan ancak Kırşehir yapılmayan bir diğer kamu yatırımı da Havalimanı...Yozgat ve Nevşehir'de havalimanı bulunuyor.Bunun yanında Kırşehir'den Nevşehir Havalimanı'na giden yolu kısaltan ve daha konforlu hale getiren ulaşım ağı da bulunmamakta.

 

ÇEVRE YOLU

Sadece bölgede değil neredeyse tüm illere yapılan ancak Kırşehir'e hala yapılmayan yatırımlar arasında ; Çevre Yolu Projesi de bulunuyor.Sadece illere de değil bölgedeki ilçelere dahi gerçekleştirilen çevre yolu projesi, Kırşehir'in gelişimi noktasında hayati bir proje olarak da karşımıza çıkıyor.

 

ŞEHİR HASTANESİ

Kırşehir'de sağlık alanındaki yetersizlikler nedeniyle birçok vatandaşımız çevre illerdeki şehir hastanelerine gitmek zorunda kalıyor.Yozgat'ta dahi şehir hastanesi bulunmasına rağmen Kırşehir, bu yatırımdan da mahrum kalmış durumda.

 

HÜKÜMET BİNASI

Kamu yatırımları noktasında tüm illere ve hatta ilçelere dahi yapılan ancak Kırşehir'e yapılmayan bir diğer kamu yatırımı ise Hükümet Binası.Yılan hikayesine dönen hükümet binası projesi, 31 mart yerel seçimlerinin ardından yurt projesine dönüştürülmüştü ancak gelen yoğun tepki üzerine tekrar hükümet binası olarak yapılması kararlaştırılmıştı ancak bina inşaat halinde ve atıl vaziyette tamamlanacağı günü bekliyor.

 

VERDİĞİ VERGİ BAŞKA İLLERE YATIRIM OLARAK GİDİYOR

Bunlar gibi çok sayıda kamu yatırımı çevre illere yapılırken Kırşehir ne yazık ki bu yatırımlardan mahrum bırakılıyor.Bölgede kendi ölçeğindeki illere nazaran en çok vergi veren il olarak göze çarpan Kırşehir'in hakkı ne yazık ki diğer illere yatırım olarak geri dönüyor.

Ömer Duran

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Çevre, İllere, Yağdırılan, Kırşehir'e, Yapılmayan, Projeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı