Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 17:50 ABONE OL Google News
 
Cevizin Anavatanı Kırşehir'de Bereketli Hasat Dönemi
Türkiye'de Kaman Cevizi ile ünlü Kırşehir'de, hasat dönemi verimli ve bereketli geçiyor.
YAŞAM Haberi
Cevizin Anavatanı Kırşehir'de Bereketli Hasat Dönemi

Eylül ayı sonlarında başlanan Kaman-1 ve Kaman-5 gibi yerli çeşitlerde hasat yarılanırken, Chandler, Fernor, Fernette gibi geç uyanan yabancı çeşitlerde de hasat için hazırlık yapılıyor.

 

 

İnce kabuğu ve lezzetiyle ünlü Kaman cevizinin yanı sıra Mucur ilçesi, merkeze bağlı köyler ile diğer ilçelerde kapama ceviz bahçelerinde artış yaşanıyor.Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kaman Ziraat Odası Başkanı Çetin Gökalp, ''Kuraklık nedeniyle ceviz üretiminde sıkıntı yaşansa da ürün bolluğu çiftçinin yüzünü güldürüyor.İklim koşulları ne kadar olumsuz olsa da çiftçilerimiz bilgi ve becerisiyle bu olumsuzlukların da altından kalkmıştır. Güzel bir verim hedefliyoruz. Kaman cevizi hem Türkiye'de hem de dünyada bir numaradır. Kabuğunun ince olması, içinin beyaz ve yağlı, protein değerinin yüksek olması cevizimizi ön plana çıkarmaktadır." diye konuştu.

 


Gökalp, bu yıl ceviz festivali olmasa da 9-10 Ekim tarihlerinde Kaman cevizi için pazar kurulacağını aktararak, üreticilerin emeklerinin karşılığını almalarını diledi.Kaman'da yaklaşık 250 bin ceviz ağacı bulunduğunu belirten Gökalp, "Bir o kadar da evlerin bahçelerinde kayıt dışı ceviz ağaçları var. Ağaç başına yaklaşık 10 kilogram verim alınmakta." dedi.

 

 

Geçen yıl 2 bin 200 ton verim alındığını hatırlatan Gökalp, "Bu sene rekoltemiz iyi. Hasadımız güzel geçiyor. Kısmi don ve güneş yanığı verimimizi biraz düşürdü ama geçen yıllara göre rekoltemiz yüksek. Kaman cevizinde yaklaşık 3 bin ton civarında." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,kaman cevizi,hasat
Yorumlar
Haber Yazılımı