Haber Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 22:18 ABONE OL Google News
 
Çemaş da Güneş Enerjisine Geçti
Kırşehir'in en önemli sanayi kuruluşlarından Çemaş Döküm Sanayi A.Ş fabrikasının elektrik ihtiyacı için kurduğu 6 MW’lık güneş enerjisi santrali elektrik üretimine başladı.
TEKNOLOJİ Haberi
Çemaş da Güneş Enerjisine Geçti

Işıklar Enerji ve Yapı Holding iştiraklerinden Çemaş Döküm Sanayi A.Ş, Türkiye’nin ilk Bifacial (Çift Yüzeyli) Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) hizmete açtı. Şirketin Kırşehir’deki fabrika sahası içinde, 80 dönümlük alanda kurduğu 6 MW’lık son teknoloji GES tesisinin kabulü, TEDAŞ heyetince yapıldı. 2 milyon 868 bin dolara mal olan tesis, döküm fabrikasının gündüz saatlerinde tükettiği elektrik enerjisini güneş panelleriyle üretecek.

 

 

ELEKTRİK MALİYETİ DÜŞÜRÜLECEK

 

Işıklar Enerji ve Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, üretim aşamalarında ve iş süreçlerinde çevreci bir yaklaşım benimsediklerini kaydederek, hizmete alınan GES ile Çemaş’ın döküm faaliyetlerindeki ergitme safhasında yer alan indüksiyon ve döküm ocaklarında kullanılan yüksek miktarlardaki elektrik enerjisi maliyetlerini de düşüreceklerini söyledi. 

 

 

Santral, 5900 kWe elektrik enerjisi üretecek. Şirketin, yıllık enerji ihtiyacının 10.504.000 kWh kadarını söz konusu GES’ten sağlaması bekleniyor. Böylelikle yıllık enerji maliyetinin 800 bin dolar civarında azalacağı hesaplanıyor.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir haber, çemai, ges, bifacial
Yorumlar
Haber Yazılımı