Haber Detayı
13 Şubat 2022 - Pazar 22:27 ABONE OL Google News
 
Çekimleri Devam Eden Neşet Ertaş Filmine Mahkemeden Tebdir Kararı
Yapımcı Mustafa Uslu'nun çekimlerine devam ettiği Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan filmin yayınlanması konusunda mahkeme tedbir kararı koydu.
SANAT Haberi
Çekimleri Devam Eden Neşet Ertaş Filmine Mahkemeden Tebdir Kararı

Yapımcı ve yönetmen Mustafa Uslu, “Bozkırın Tezenesi” olarak bilinen halk ozanı, abdallık geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş'ın hayatını konu ederek “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin çekimlerine başladı. Mustafa Uslu, filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan, Erol Parlak’ın Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan kitabından yola çıkarak çekeceğini açıklamıştı.

 

DAVA AÇTI

Çekimleri devam eden film için 2012 yılında vefat eden Neşet Ertaş’ın telif haklarını elinde bulundurduğu belirten Kalan Müzik, İstanbul Fikri Sinai Haklar ve Hukuk Mahkemesine başvurarak filmde sanatçının eserlerinin kullanılmaması için dava açtı. Kalan Müzik dava dilekçesinde, Ertaş’ın hayatını anlatan filmde sanatçının müzik eserlerinin kullanılmasını istemediğini belirterek tedbir kararı istedi.

 

TEDBİR KARARI VERİLDİ

Mustafa Uslu ve yapım şirketi ise mahkemeye tedbir kararı konusunda itirazda bulundu. İstanbul Fikri Sinai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya taraf avukatları katıldı. Mahkeme Ertaş’ın eserlerinin kullanılacağı filme tedbir kararı verdi. Mahkemenin kararını değerlendiren ünlü yönetmen ve yapımcı Uslu, “Karara itiraz ederek üst mahkemeye taşıdık” dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Çekimleri, Devam, Eden, Neşet, Ertaş, Filmine, Mahkemeden, Tebdir, Kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı