Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 20:56 ABONE OL Google News
 
Canan Karatay'ın Corona Açıklamasının Ardından Satışlar Patladı
- Haberi
Canan Karatay'ın Corona Açıklamasının Ardından Satışlar Patladı

Canan Karatay'ın coronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemesinin ardından, kelle paça çorbasına ilgi arttı.

İlk kez Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve daha sonra binlerce kişinin ölümüne neden olan coronavirüse karşı dünya genelinde önlemler alınıyor. Prof. Dr. Canan Karatay'ın "Coronavirüsüten korunmak için mutlaka kelle paça için" açıklamasının ardından kelle paça tüketiminde artış yaşandı.

"Gribe, virüslere karşı direnç sağlıyor"

Kelle paçanın hastalıklara karşı tüketilmesi gerektiğini ifade eden lokantacı Hikmet Bektaş, "Paça, kuzu kellesini haşlayıp, on saat kaynattıktan sonra yapılıyor. Bütün hastalıklara gribe, virüslere karşı direnç sağlıyor. Biz kelle paçayı acılı ve sarımsaklı şekilde yapıyoruz.

"Talep artmış durumda"

Coronavirüse karşı paça tercih ediliyor. Canan Karatay hocamız da söyledi. Biz de onun bu açıklamasına katılıyoruz. Açıklamanın ardından talep artmış durumda" diye konuştu.

"Kişisel hijyene dikkat edilmeli"

İç Hastalıkları Uzmanları koronavirüse karşı hijyen ve beslenmeye çok dikkat edilmesini gerektiğini ifade ediyorlar. Virüsün hızla yayıldığını ve Türkiye'ye de gelebileceğini belirten Uzmanlar ;

"Bu durumda yapılacak en önemli şey kişisel hijyene dikkat etmektir. Sürekli olarak elleri yıkamak ve toplu taşıma alanlarında maske takmak önlem olarak yapılabilir. Çünkü hastalık havada asılı enfeksiyon ve temasla bulaşıyor.O nedenle ellerimizin sürekli temiz olması gerekiyor. En çok uykumuza dikkat ederek bol sıvı tüketmemiz gerekiyor. Bunların yanı sıra o mevsimin gerektirdiği meyveler ve hepimizin bildiği soğan, sarımsak, lahana ve brokoli gibi gıdalar tüketilebilir.''

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Canan, Karatay'ın, Corona, Açıklamasının, Ardından, Satışlar, Patladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı