Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 21:56 ABONE OL Google News
 
Cadde ve Sokaklarda Sigara Artık Yasak
İçişleri Bakanlığı tarafında 81 ilin valiliğine gönderilen koronavirüs genelgesine göre ; yarından itibaren tüm illerde işlek cadde ve sokaklarda sigara içme yasaklandı.Kararın, sigara içtiği için maskesini indiren kişiler nedeniyle alındığı açıklandı.
SAĞLIK Haberi
Cadde ve Sokaklarda Sigara Artık Yasak

İçişleri Bakanlığı, 81 ile gönderdiği koronavirüs genelgesinde tüm illerde cadde ve sokaklarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyurdu.Genelgede, koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

 

İLGİLİ KARAR, MASKELER DOĞRU KULLANILMADIĞI İÇİN ALINDI

Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

 

KARAR TÜM İLLERDE UYGULANACAK

 

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: türkiye
Yorumlar
Haber Yazılımı