Haber Detayı
22 Eylül 2022 - Perşembe 08:16 ABONE OL Google News
 
Cacabey Medresesi'nde Restorasyon Faciası
Dünyanın ilk gök bilim üniversitesi olarak bilinen Cacabey Medresesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarının aslına uygun olarak yapılmadığı ortaya çıktı.
KÜLTÜR Haberi
Cacabey Medresesi'nde Restorasyon Faciası

Selçuklu eseri olan ve Kırşehir Emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında inşa ettirilen, UNESCO Dünya Geçici Listesi'ndeki Cacabey Medresesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında restorasyona alınmıştı.2020 yılında bitirilmesi gereken restorasyon çalışmaları hala tamamlanmadı.Ancak medresenin dış yapısında tamamlanan kısımların aslına uygun olarak restore edilmediği ortaya çıktı.

 

KUBBEYİ DELİP ALÜMİNYUM DOĞRAMA PENCERE TAKTILAR

Cacabey Gök Bilim Medresesi'nin, Cacabey Türbesi'ne ait kubbe kısmında restorasyon sırasında delik açıldığı ve açılan kısma alüminyum doğrama pencere takıldığı görüldü.

 

 

Cacabey Medresesi'ne ait eski fotoğraflar incelendiğinde kubbede kırılarak delik açılan kısmın kapalı olduğu belirlendi.

 

 

CAM KUBBE ÖZENSİZ VE KALİTESİZ MALZEMEDEN İMAL EDİLDİ

Öte yandan Cacabey Medresesi'nin en önemli kısmını oluşturan ve gökyüzünün incelendiği belirtilen cam kubbe kısmının da gelişigüzel yapıldığı gözlendi.

 

 

Kubbenin üzerine yerleştirilen şeffaf ve yuvarlak kubbenin; tam olarak yarım daire biçiminde olmadığı ve kalitesiz bir malzemeden imal edildiği öne sürüldü.

 

İŞTE CAM KUBBE ÖRNEKLERİ :

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Cacabey, Medresesi'nde, Restorasyon, Faciası,
Yorumlar
Haber Yazılımı