Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 07:00 ABONE OL Google News
 
Cacabey'i Duyan Uyanık Çorumlular Harekete Geçti
Devlet Bahçeli'nin Türk Astronot için Türkçe isim olarak ''Cacabey'' i önermesi ile birlikte Çorumlular harekete geçti.Tarihi kayıtlarda Çorum'a bağlı İskilip'te doğduğu belirtilen Cacabey İçin İskilip'te bir gözlemevi kurulacak.
GÜNDEM Haberi
Cacabey'i Duyan Uyanık Çorumlular Harekete Geçti

Daha önce Kırşehir'in ve Türkiye'nin en önemli değerlerinden olan Ahiliğe sahip çıkan Konyalıların ardından bu kez de Çorumlular ortaya çıktı.Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin Astronota Türkçe isim önerisi olarak Cacabey'i sunmasının ardından harekete geçen Çorumlular , tarihi kayıtlarda İskilip'te doğduğu belirtilen Cacabey için bir gözlemevi kurmaya hazırlanıyor.

 

''CACABEY GÖZLEMEVİ KURACAĞIZ''

 

 Cacabey'in 13.yy da Gökbilim alanında çok ciddi araştırma ve elde ettiği sonuçlarla bilim tarihinde de mümtaz bir yere sahip olduğunu belirten MHP İl Başkanı  Agah Karapıçak, “Bu özellikleriyle tarihimizin parlak yıldızlarından biri olan Cacabey’in Genel Başkanımız tarafından Astronot kelimesinin yerine kullanılması önerisi, tarihi bir derinliğe, milli bir anlayışa dayanmaktadır. Aynı zamanda Bilge Liderimizin bu önerisi bilim insanlarımıza, bilime meraklı gençlerimize, gücünü şanlı maziden alan aydınlık bir atiyi kurma ödevidir. Bu uğurda gençlerimizi yüreklendirme ve teşvik etme hamlesidir” diye konuştu.

 

 

Kendileri için Türk vatanının her beldesinin ve şehrinin değerli olduğunun altını çizen MHP İl Başkanı Karapıçak, Cacabey’in doğduğu topraklardan ziyade yaptığı hizmetlerin anlam ve muhtevasının öneminin büyük olduğunu ifade etti ancak İskilip doğumlu olduğunu belirterek , '“Medresesi ile Kırşehir’de bilimsel çalışmalarını yapmış ve Kırşehir’le anılıyor olsa da tarihi kaynaklarda İskilip İlçemizde doğmuş olduğunun bilgisi bizim için son derece anlamlı ve önemlidir. Bu nedenle, böyle bir değeri gençlerimizin tanıması ve örnek alması için İskilip İlçemizde Belediye Meclisimizce de uygun görülen, içerisinde gözlem evininde olacağı, adına yakışacak bir yere Cacabey ismi verilecektir” dedi.

İskilip Belediyesi MHP'li Ali Sülük tarafından yönetiliyor.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, çorum, cacabey
Yorumlar
Haber Yazılımı