Haber Detayı
02 Aralık 2021 - Perşembe 15:56 ABONE OL Google News
 
Büyük Usta Muharrem Ertaş Ölüm Yıldönümünde Kabri Başında Anıldı
Bozlak ustası, Halk Ozanı Muharrem Ertaş, aramızdan ayrılışının 37. yıldönümünde kabri başında anıldı.
KÜLTÜR Haberi
Büyük Usta Muharrem Ertaş Ölüm Yıldönümünde Kabri Başında Anıldı

3 Aralık 1984 yılında aramızdn ayrılan ı Bozlak Ustası ve Halk Ozanı Muharrem Ertaş için kabri başında anma programı düzenlendi.Merhum Ozan için okunan Kuran-ı Kerim ve edilen duaların ardından müzeye dönüştürülen evi ziyaret edildi.

 

 

Burada açıklamada bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , “Bilindiği üzere Bozlak denilince akla gelen ilk isim Muharrem Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğu bugün bütün müzik otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Bozlak kültürünün en önemli üstadı olan Muharrem Ertaş, başta oğlu Neşet Ertaş olmak üzere birçok kişiye de örnek olmuştur.Büyük saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş'ın babasını "Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi." şeklindeki tarifi bizlere çok şey anlatmaktadır.Muharrem Ertaş, mütevazı yaşam biçimi ve türküleriyle, hayatın güzelleşmesi adına bahsettiği gerçekçi ifadelerle, eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içinde çok ayrı ve özel bir yere sahiptir.

 


 Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesini dillendirmiştir. Bu nedenle de Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için bizlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir.Bozlağın ana vatanı Kırşehir'in, UNESCO'nun müzik alanındaki Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den giren ilk şehir olmasındaki en büyük ve temel pay kuşkusuz başta Muharrem Ertaş olmak üzere Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle de onlara çok şey borçluyuz.Bundan 37 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş'ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum'' ifadelerini kullandı.

 

 

MUHARREM ERTAŞ İÇİN SAHNE ALACAKLAR

Merhum ozan Muharrem Ertaş'ı anma etkinlikleri kapsamında 2 Aralık 2021 Perşembe günü saat 19:00'da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Gülşen Kutlu, Ertaş Kardeşler ve Kırşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu konser verecek.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,muhrrem ertaş
Yorumlar
Haber Yazılımı