Haber Detayı
01 Aralık 2022 - Perşembe 10:29 ABONE OL Google News
 
Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş Kırşehir'de Anılacak
Türk Ozanlık Geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Muharrem Ertaş, ölümünün 38. yıldönümünde Kırşehir'de anılacak.
SANAT Haberi
Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş Kırşehir'de Anılacak

3 Aralık 1984 yılında aramızdan ayrılan Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş, 6 Aralık 2022 Salı günü Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde saat 19:00'da, Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır tarafından verilecek olan konserle anılacak.

Muharrem Ertaş’ın Türk Halk Müziği’nde Anadolu’da ve Dünyada bir ekol olduğunu dile getiren Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu şunları ifade etti:

 

 “Bilindiği üzere Bozlak denilince akla gelen ilk isim Muharrem Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğu bugün bütün müzik otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Bozlak kültürünün en önemli üstadı olan Muharrem Ertaş, başta oğlu Neşet Ertaş olmak üzere birçok kişiye de örnek olmuştur.

Büyük saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş'ın babasını, "Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi." şeklindeki tarifi bizlere çok şey anlatmaktadır.

 Muharrem Ertaş, mütevazı yaşam biçimi ve Türküleriyle, hayatın güzelleşmesi adına bahsettiği gerçekçi ifadelerle, eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içinde çok ayrı ve özel bir yere sahiptir.

 Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesini dillendirmiştir. Bu nedenle de Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

 Bozlağın ana vatanı olan Kırşehir'in, UNESCO'nun müzik alanındaki Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den giren ilk ve tek şehir olmasındaki en büyük ve temel pay kuşkusuz başta Muharrem Ertaş olmak üzere Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle de onlara çok şey borçluyuz.

 Bundan 38 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş'ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; tüm hemşehrilerimi 6 Aralık 2022 Salı günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde saat 19:00’da Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır tarafından verilecek olan konsere davet ediyorum.''

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: muharrem ertaş
Yorumlar
Haber Yazılımı