Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 19:58 ABONE OL Google News
 
Burası Çok Önemli !
EKONOMİ Haberi
Burası Çok Önemli !

Gündem istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. Yani güya çağ atlayan, artık eksen olan ülkemizin (!) havlu atan damat bakanı. Bir önceki yazımda MHP’nin başlattığı askıda ekmek uygulaması ekseninde ekonominin çökmekte olduğuna dair değerlendirmeler yapmıştım. O yazı genel olarak okuyuculardan kabul görürken bazıları Sayın Berat Albayrak’ın ekonomide Türkiye için şans olduğunu, ekonomiyi şaha kaldırdığını ve gelecekte Türkiye’yi ekonomik sıkıntılardan kurtaracağını iddia etmişti. Sanırım bu gelişme ve bu gelişme üzerine yazdığım aşağıdaki yazı her kesim için yeterli bir cevap mahiyetinde olacaktır.

 

Evet, 2023 Türkiye’si için tozpembe hayaller kuran ancak ülkedeki işsizlik, yokluk, darboğaz, kur kaosu gibi onca ekonomik kriz vakalarına rağmen bu hayallerini her zaman her fırsatta milletimizle paylaşmaktan çekinmeyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ansızın ve apar topar sosyal medyadan hani o baştan sona gramer hatalarıyla dolu olduğu yazılıp çizilen istifasını duyurup akabinde tüm sosyal medya hesaplarını da pek çok paylaşımını sildikten sonra kapatarak adeta sırra kadem bastı.  Basında okuduğumuz olayların perde arkasına ilişkin onca dedikodunun ise haddi hesabı yok. Ona keza zaten göreve geldiğinden beri Sayın Cumhurbaşkanımızın damadı olması, yani hanedan üyesi olması nedeniyle makam sahibi olduğu, görevi için yetersiz olduğu hep yazılıp çizilmişti. Görülen o ki en yukarısı da artık yeter artık demiş olmalı ki apar topar istifa ile gördük ki; “bir şeyler yok gibi gözükse de ne olduğunu bilmiyoruz ama bir şeyler olduğu kesin(!)” (En son yerel seçim zamanlarından kalıt bir ifade tarzı.)

 

Hatırlarsanız Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın göreve geldiği 10 Temmuz 2018 tarihindeki ilk açıklaması, "Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni sisteminde bizi bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Rabb'im, yeni sistemin ve hükümetin, ülkemizi ve milletimizi 'Büyük ve Güçlü Türkiye' idealine ulaştırmasını nasip eylesin, bizi milletimize karşı mahcup etmesin” şeklindeydi. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” yani kısa adıyla ‘Başkanlık’ sistemiyle birlikte Türkiye’de 'ekonominin uçuşa' geçeceği iddia edilmişti lakin Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde hepimizin şahit olduğu şey ekonomik krizin ve yoksulluğun daha da derinleşmesinden başka bir şey olmadı. Görevde kaldığı 2 yıl 4 aylık süre boyunca Türkiye olarak her gün daha da ağırlaşan bir ekonomik kriz girdabında boğulmaya devam ettik.

 

Ekonomik verileri incelediğimizde Berat Albayrak, selefi Naci Ağbal'dan görevi devralıp Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koltuğuna oturduğu zaman 4,53 TL'ye denk gelen 1 dolar, bugün ortalama 9 TL'ye denk geldiğini görüyoruz. Bir başka deyişle TL'nin dolar karşısında değer kaybı bu sürede yüzde 88'i aşmış durumda. Berat Albayrak'ın göreve geldiği gün 5,33 seviyesinde olan Euro ise bugün 10 lirayı aştı. Yani, TL'nin Euro karşısındaki değer kaybı sadece yılbaşından bu yana bile yüzde 50'ye ulaşmış durumdadır.

 

Geçtiğimiz Ağustos'ta Ahmet Hakan'ın programına konuk olan Albayrak programda Ahmet Hakan'ın "Dolar artınca, döviz artınca endişeleniyorum" demesi üzerine de "Dolarla mı maaş alıyorsunuz. Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı?" karşılığını vermesini ve gülmesini halen unutmadık. Birkaç gün önce ise Albayrak yaptığı bir sunumda "Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" diye konuşmuş ekonomi çevrelerinde ve vatandaşlarda büyük şaşkınlıklar yaratmıştı.

 

Berat Albayrak yükselen kura karşı Eylül ayında "Yeni Ekonomi Programı" açıkladı ve enflasyon oranları ile ilgili hedeflerini belirledi. Ancak bugüne kadar bu hedeflerin hiçbiri tutturamadı. Enflasyonun artmaya devam etmesiyle birlikte Albayrak bu kez Ekim ayında da "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını" duyurdu. 9 Ekim'de yaptığı bir tanıtımda ise döviz kurlarındaki dalgalanmaların sona erdiğini açıkladığında dolar/TL 6,15 seviyesindeydi. Bugün gelinen noktada gördük ki yine başarısızlık hep başarısızlık. Eski bakan Albayrak, kamu borçları nedeniyle de birçok kez hedef tahtasına oturtuldu. Berat Albayrak defalarca kamu borçluluğunun düşük olduğunu dile getirse de ekonominin verileri Albayrak'ı sürekli yalanlar nitelikte olmaya devam etti.

 

Ekonomi bilhassa dövizin uçuşa geçmesiyle ciddi alarmlar vermeye başladığı dönemlerde “dövizi dizginlemek” gibi bir amaçlarının olmadığını ifade eden Albayrak'a rağmen Merkez Bankası döviz kurunun ateşini söndürebilmek için sürekli milyarlarca dolar satmaya devam etti ve nihayetinde Merkez Bankası'nın döviz rezervleri aylar içerisinde eridi bitti. Kriz kendi içinde kriz doğurdu. Gündem sebebiyle ekonomi üzerine internette pek çok ekonomi ile alakalı sitelerde yaptığım araştırmalarda sadece Ocak ayından bu yana döviz artışını durdurabilmek için Merkez Bankası 100 milyar doların üzerinde rezervini bozdurduğunu okuduğumda çok büyük şaşkınlık ve üzüntü yaşadım. 30 Ekim haftasının rakamlarına göre ise Merkez Bankası'nın döviz rezervleri bir önceki haftaya kıyasla 2 milyon 827 bin dolar daha azalarak brüt 42 milyar 259 milyon dolara gerilemiş durumda. Döviz rezervleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,01 azalmış. Swap (ödünç alınan para, takas) çıkarıldığında da Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin eksilerde olduğu açıkça görülmektedir.

 

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evli olmasının etkin sebebiyle bakanlık gibi bir makamın sahibi olduğu, esasında bu tür görevler için liyakat sahibi olmadığı hep iddia edilen Berat Albayrak şu sıralar yeni görevlere hazırlanıyor olmalı. Umarız Saray’da dilediği gibi Dolar maaşlı (!) bir iş bulur. Biz vatandaşlar ise kaldığımız yerden işsizliğe, yoksulluğa, ‘askıda ekmeklere’, ve krizlere rağmen inadına yaşamaya, mücadeleye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güzel yarınlar ve güzel bir Türkiye için hayallerimizi hiç öldürmedik, öldürmeyecek aksine daima yaşatacağız!

 

Eski Maliye ve Hazine Bakanımızın da dediği gibi ''Burası Çok Önemli'' : 

“Liyakat olmadan kazanılan, müstahak olmadan kaybedilir.”

William Shakespeare

 

 

                                                                                      Av. Bülent DEMİRBAŞ          

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Burası, Çok, Önemli, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı