Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 10:45 ABONE OL Google News
 
Bunun Adı : Kırşehir Duruşudur !
DİĞER Haberi
Bunun Adı : Kırşehir Duruşudur !

Kırşehir'de yıllar sonra gelen değişim ile ilgili geçtiğimiz günlerde hükümete yakın yazarlardan birisi şu açıklamada bulunmuştu ; Kırşehir'de neler oluyor biri bana açıklasın !

Yine hükümete yakın Demirören grubuna ait Hürriyet gazetesi zahmet edip Kırşehir'e gelmişler ve ''Kırşehir Nasıl Oldu da 39 yıl sonra değişti'' diye özel bir haber hazırlamışlar.

En Baştan söyleyeyim bu şehir tarihinde sadece ve sadece Türklüğe teslim olmuştur.

Koskoca Konya Mevlana'nın da telkinleriyle Moğollara teslim olurken...

Yine Mevlana'nın telkinleriyle Konyalılar , müslüman dahi olmayan Moğollara kızlarını eş diye verirken , arazilerini Moğol komutanlarına satarken Türklüğün kadim şehri Kırşehir canı pahasına işgalcilere direniş gösterdi.

İşte ''Kırşehirli Duruşu'' tam da o dönemde başladı.

Ahi Evran'ın çevresinde toplanan Türkmenler , Dünyanın bile boyun eğdiği zulme , güce , kibre boyun eğmedi ve karşı duruş gösterdi.

Moğol Valisi Cacabey yine Mevlana'nın da telkinleriyle Ahilere ve Kırşehirlilere büyük zulüm uyguladı.

Ahi Evran Şehit edildi.Ahi Ocakları kapatılarak Mevlevilere devredilirken , Ahiler dağıtıldı.O dönemde kayıtlarda 18 bin hanenin kayıtlı olduğu bilinen Kırşehir'de nüfus bine kadar düştü.

Gel zaman git zaman Ahi Evran'ı Veli'nin mayaladığı bu topraklarda Ahmed Yesevi'nin kutlu öğretileri yine Kırşehir'de tecelli etti.Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli döneminde Kırşehir yine o altın çağını yaşamaya başladı.

Osmanlı Ordusu Hacı Bektaş-ı Veli'den el aldı ve ona tabi oldu.Osmanlı Padişahları dahi Bektaşiliğe tabi oldu ve dünyaya hükmettiler.

O dönemde Kırşehir'de Bektaşiliğin de etkisiyle ''Türkmen Abdal'' nüfusu o kadar arttı ki şehrin adı da değişti.

Timur'un askerlerine ''Kırın bu şehri'' dediği için adının değiştiği sadece bir söylentiden ibaret...

Devlet kayıtlarında ''Türkmen Abdal'' aşireti ''Kır Aşireti'' şeklinde adlandırıdı ve şehrin adı da yoğun Abdal nüfusundan dolayı ''Kırşehri olarak anılmaya başlandı.Kanıt isteyenlere Neşet Ertaş'ın köyünün ismini de verebilirim ; Kırtıllar Köyü !

Sefere çıkarken Hacı Bektaş-ı Veli'yi ziyeret eden ondan elen alan padişahlar yerini saraydan çıkmayanlara bırakınca devletin düzeni de bozulmaya başladı.

Doğuda ki savaşlar yüzünden Bozulus Türkmenleri de dağılınca Kırşehir ve civarına yoğun bir göç başladı.Karaca Türkmenlerinin (Karacakurtlar) ve Dulkadirli aşiretinin göç ettiği Kırşehir'de sosyolojik dengeler değişti.

Dirlikleri de bozulan Bozulus Türkmenleri ile Osmanlı Devleti arasında dönem dönem kıyasıya bir mücadele verildi.Dirliklerini isteyen Türkmenler isyan etti ve Osmanlı Devletini anlaşmaya mecbur etti.

Aradan yıllar geçti ....Kırşehir'in Türklüğe olan bağlılığı yine tecelli ett. Milli Mücadeleye en çok destek veren illerden biri olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını bağrına bastı.

Milli mücadeleye tam destek veren Kırşehir o dönemde işgal atındaki çok sayıda şehirlerden göç eden halka da kucak açtı.Hatta birçoğu geri dönmedi ve Kırşehir'de kaldı.Çünkü Kırşehir Sine-i Milletti.

Kırşehir'e ''Muhalif Şehir'' deyimine katılmıyorum.Sadece hakkı teslim ederken adaletli ve kendine has tavrı olduğuna inanıyorum.Kırşehirli her zaman devletine bağlıdır ama haksızlık varsa hakkını da aramıştır.

Hacıbektaşlı Karacakurt Aşiretinden bir siyasetçi ; Osman Bölükbaşı...

Kırşehir'in o karşı duruşunun sembolü olarak tarih sahnesine çıktı.Kırşehirli de ona ...

Mecliste Adnan Menderes ve yönetimini eleştirdiği için Menderes tarafından kin güdülen Bölükbaşı ve memleketi Kırşehir, 1954 seçimlerinde cezalandırılarak ilçe yapıldı.

Kırşehir bu sindirmeye karşı daha çok direniş gösterdi ancak hem ilçelerini kaybetti hem de devlet yatırımlarından mahrum bırakıldı.

Daha sonra Kırşehir'den dışarıya yoğun bir göç yaşanmaya başladı.Doğu ve Kuzey Anadolu'dan da Kırşehir'e...

Kırşehir'in sosyolojik yapısındaki bu değişim siyasi tercihlerine de yansıyordu elbet ama bu belli bir dönemi kapsıyordu.

Kırşehir'de yine değişimin ayak sesleri duyulmaya başlamıştı.Bunu önce ''Başkanlık Sistemi'' oylamasında belli etti.Merkez bu sisteme ''Hayır'' dedi.

Daha sonra 24 Haziran seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a teveccüh gösterdi ancak bazı şeylerin yanlış gittiğini düşündüğü AK Parti'ye de yüzde 36 vererek tepkisini gösterdi.

Ak Parti içerisinden bile Muhaliflerin ortaya çıktığı Kırşehir'de dengeler de değişmeye başladı.

AK Parti ve MHP ayrı ayrı adaylarla girerken CHP ve İYİ Parti ittifak olarak halkın da teveccüh gösterdiği Selahattin Ekicioğlu ile yerel seçimlere girdi.

Herkes AK Parti ve MHP'nin neden ittifak yapmadığını merak ederken benim bu konudaki düşüncem şu ;

Kırşehir'de AK Parti seçmeni milliyetçi bir yapıya , MHP seçmeni ise partisine sahip çıkan ama biraz da muhalif tavır gösteren bir yapıya sahip.

MHP , AK Parti adayını desteklediği takdirde tabanının İYİ Parti kanadına geçme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini düşündü.AK Parti ise MHP'yi desteklediği takdirde milliyetçi yapıya sahip seçmenini MHP'ye kaptırma riskini göze alamadı.Bunu sadece Kırşehir için değil diğer İç Anadolu şehirleri için de düşündü ve ittifak yapmadı.

Seçim gecesi sonuçların ilk gösterildiği haritada Kırşehir kırmızı idi.Herkes afalladı ama Kırşehirlilerin aklına 50'li ve 60'lı yılların tablosu geldi.

Evet Kırşehir yine kendine has duruşunu göstermişti.

Kim bilir belki de cezalandırılacak , sindirilmeye çalışılacak , birileri gidecek birileri gelecek ama Kırşehir hiç bir zaman duruşunu değiştirmeyecek.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Bunun, Adı, :, Kırşehir, Duruşudur, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı