Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 12:47 ABONE OL Google News
 
Birlileri Kazanacak Diye Kırşehir'in Tarihi Değerleri Yok Olmasın !
DİĞER Haberi
Birlileri Kazanacak Diye Kırşehir'in Tarihi Değerleri Yok Olmasın !

2008 yılında Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek restore edilmeye başlanan Lale Camisi'nin batı cephesi, drenaj ve basit onarım yapılırken yıkıldı.Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, "Lale camiinde 2008 yılında drenaj ve basit onarım işine başlamıştık. Burada batı duvarındaki çökme nedeni ile iş durdu. Şuan askıya aldık. Drenaj yaparken, müteahhidin bu konuda dikkatli hareket etmemesi sonucu bir çökme oldu" dedi.(İhale bedeli 137.000 TL) Lale camii 2011 yılında tekrar ihale edildi.426 bin liraya mal olacak restorasyon için müteahhit Firmaya 510 günlük süre verildi.2012 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan restorasyon ancak 2 yıl sonra tamamlanabildi.Bu süre zarfında Lale Camii ciddi tahrifata uğradı.

Yıl 2016... Çiçekdağ’da bulunan ve Osmanlı Dönemine ait Kızılıcaali köprüsü’nde sözde restorasyon çalışmaları sırasında işçilerden birisi eline aldığı kırıcı ile tarihi köprüye ait taşları kırmaya çalışıyor.Çalışma sırasında tek tek dikkat edilmesi gereken parçalar kırıcılarla paramparça edildi.Vatandaşlar köprüde yapılan çalışmanın gereksiz olduğu ve köprünün herhangi bir güçlendirme ve restorasyona ihtiyaç duymadığı görüşündeydi…Bu durum BİMER'e şikayet edildiği halde YOZGAT'tan gönderilen müze müdürlüğü ekipleri çalışma için ''Olur'' raporu verdi.Olan yine Kırşehir'in tarihi değerlerine oldu.

Yıl 2006... Cacabey Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sonra,duvarlardan yağmur suları sızdığı tespit edildi , duvarlardaki nem nedeniyle bozulmalar belirlendi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden gelen iki kişilik inceleme ekibi, camide meydana gelen sızıntıların kaynağını ve 2006 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının usulüne uygun yapılmadığını tespit etti. Yıl 2010... Cacabey Camii tekrar bakıma alınarak onarılmaya çalışıldı.Tavan boyaları yenilendi, çatısında bulunan çatlaktan sızan sular camiye zarar vermesin diye izolasyon ve sıva işlemi yapıldı. Yıl 2017... Kırşehir’de 746 yıl medrese eğitimi verilen ve 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşülerek UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınan Cacabey Medresesi rutubetten çürüyor.

Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Cacabey'de tekrar restorasyon çalışmasının yapılacağını ve Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunulan restorasyon projenin onaylandığını Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğünce en yakın zamanda ihalesi yapılarak restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirtti. Kırşehir ve Kırşehir'in tarihi değerleri herşeyin en güzelini hak ediyor.Bu tür işlere daha farklı yaklaşılmalı...Birileri kazanacak, birileri iş yapacak diye restorasyon yapılmamalı ! Bu projeler ve ihaleleri işinin ehli ve bu konuda kendisini kanıtlamış firmalara verilmeli.Ne yazık ki Kırşehir'in tarihi değerlerini denetleyen onaylayan mekanizmalar Nevşehir, Kayseri ve hatta Yozgat'ta...Bu kurumlar da işin bütçe, gelir, gider kısımlarıyla ilgilendikleri için yapılan işten çok işi kaça mal ettikleriyle ilgileniyorlar. Burada vekillere düşen, bu işlerin takipçisi olmaları.... Daha önce Kızılcaali köprüsünde gördük ki , Yozgat Müze Müdürlüğü ekipleri yapılan ciddi tahrifata ''Olur'' raporu verebiliyor. Tabi olan Kırşehir'in tarihi değerlerine oluyor.    
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Birlileri, Kazanacak, Diye, Kırşehir'in, Tarihi, Değerleri, Yok, Olmasın, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı