Haber Detayı
08 Aralık 2021 - Çarşamba 17:28 ABONE OL Google News
 
Benzin ve Motorine Dev Zam
Dün motorine yapılan 66 kuruş zammın ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 77 kuruş, motorine ise 31 kuruş zam yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Benzin ve Motorine Dev Zam

Dolar kuru ve petrol fiyatındaki artış, akaryakıt fiyatlarında zam yağmuruna neden oldu.EPGİS’in duyurusuna göre, bugün 66 kuruş zamlanan motorinin litre fiyatı, bu geceden itibaren 31 kuruş daha zamlanacak.Benzinin litre fiyatına ise bu geceden itibaren 77 kuruş zam gelecek.Böylece hem benzin hem de motorinin litre fiyatı çift haneli olmuş olacak.

 

İŞTE YENİ FİYATLAR

Motorine yapılan zammın ardından 10 ile 10,20 arasında satışan motorinin fiyatı 10,50 seviyesine kadar yükselirken, 9,5 ile 9,7 TL arasında satılan benzinin fiyatı ise son zammın ardından 10,4 seviyelerine yükselecek.Fiyatlar, il, ilçe ve bayilere göre değişebiliyor.

 

İKİ AYDA YÜZDE 41 ZAM

Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda yüksek enflasyona rağmen seri faiz indirimlerine gitmesiyle Türk lirasında yaşanan tarihi değer kayıpları, akaryakıt ve birçok üründe zam yağmuruna neden oldu.Motorinin litre fiyatı sadece iki ayda 3 TL zamlanırken, iki aylık zam oranı yüzde 41’e ulaştı.Benzinde iki aylık zam oranı ise yüzde 32,5’e ulaştı.

 

ÖTV SIFIRLANMIŞTI

Hükümet, ekim ayı başına kadar zamları, özel tüketim vergisinden (ÖTV) düşerek akaryakıtta fiyatları kontrol etmeye çalışmıştı ancak litre başına benzinde 2,53 TL’lik, motorinde 2,05 TL’lik, LPG’de 1 TL’lik ÖTV sıfırlanınca, kur ve ürün fiyatı kaynaklı zamlar otomatik olarak pompaya yansımaya başladı.

Türk lirasındaki değer kaybı hem vatandaşın ödediği akaryakıt fiyatlarını artırırken hem de devletin büyük vergi kaybına neden oldu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: motorin,benzin
Yorumlar
Haber Yazılımı