Haber Detayı
15 Kasım 2021 - Pazartesi 11:47 ABONE OL Google News
 
Belediye Başkanı Ekicioğlu'ndan Kırşehir Ekonomisi İle İlgili Önemli Açıklamalar
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ekonomisi, sanayisi ve dış ticaret verileri ile ilgili bilgilendirmede bulunarak Kırşehir'e neden yatırım yapılması gerektiği ile ilgili maddeleri tek tek sıraladı.Ekicioğlu ayrıca Belediye olarak üretime yönelik projelerine de değindi ve son gelişmeleri aktardı.
EKONOMİ Haberi
Belediye Başkanı Ekicioğlu'ndan Kırşehir Ekonomisi İle İlgili Önemli Açıklamalar

Kırşehir'in sorunlarına hakim olduklarını ve bu sorunları çözmek için ortak akılla hareket ettiklerini belirten Ekicioğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi :

''Göreve geldiğimizde Kırşehir Belediyesi’nin en borçlu iller sıralamasında önde olan illerden biri olmasına aldırmadan tasarrufla işe başlayarak çok önemli bir yol kat ettik.Neşet Ertaş gibi parayla ölçülemeyecek değerlere sahip olan şehrimizde akılcı bir yönetimle sorunlarımızı çözüyoruz. Bu kapsamda Çılgın Projeler peşinde değiliz ve halkımızın faydalanabileceği projelere imza atıyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız projelerde de insana, sağlığa ve eğitime dokunan çalışmalara öncelik veriyoruz.Ülkenin hızla üretimde düşürüldüğü ve işsizliğin de ona bağlı olarak arttığı bir ortamda biz Kırşehir Belediyesi olarak tarımsal Ürünlere ve Kooperatifçiliğin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Nohut, mercimek, fasulye ve et işletmeciliğinde Kırşehir’in marka değerinin yaratılması ve yaşatılması noktasında çalışmalarımız bulunuyor. Kırşehir’de bulunan 300 bin büyükbaş ve 200 bin küçükbaş hayvanın ve hayvancılığı geliştirilmesi için ekiplerimiz de saha çalışması yapıyor.

 

KIRŞEHİR SANAYİSİ

 Kırşehir OSB’de 60 işletmede 1200 kişi çalışıyor ve bu kapsamda ilimize üretime ve istihdama yönelik merkezi çalışmaların da yapılması gerekiyor.Kırşehir’deki Rekabetçi sektörlerimiz hayvancılık, tarım, gıda ve yem imalatı olurken; gelişen sektörlerimiz ise yenilenebilir enerji, hayvancılık, termal turizm ve seracılık.Kırşehir’de mevcutta en çok istihdamı sağlayan önemli kuruluşlar olan Petlas Lastik Fabrikası ve Çemaş Döküm Fabrikası kamu tarafından 1976 yıllarında yapılmıştır ve daha sonraki süreçte bu işletmeler özelleştirilmiş ve yeni yatırımlar ile kapasitelerini genişleterek istihdamda önemli artışlar sağlamışlardır.Kırşehir ili sanayi firmalarının sektörel dağılımı incelendiğinde en fazla işletmenin mobilya imalatı sektöründe, sonrasında gıda ürünlerinin imalatı ve içecek sektöründen oluştuğu görülmektedir. İstihdam açısında incelendiğinde ise en çok istihdam sağlayan sektörün kauçuk ve plastik ürün imalatı yapan işletmeler olduğu görülmekle beraber burada Petlas Lastik Fabrikası’nın en fazla istihdamı sağladığı dikkate alınmalıdır.

 

''HALK SÜT İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPILDI SATIŞ YERLERİ HAZIRLANDI''

Kırşehir ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu nedenle gelişme potansiyeli en yüksek olan sanayi sektörleri tarıma dayalı sektörlerdir. Süt ve besi hayvancılığının çokluğu Kırşehir’de süt ve süt ürünleri ile et sektörünü ön plana çıkarmaktadır. Kırşehir Belediyesi Halk Süt Projesi ile Belediyemizin hizmet binaları ile birlikte projelendirdiğimiz süt entegre tesisini yine Destek Hizmetler Müdürlüğünün üstündeki kampüs alanında yapacağız. İhalemizi bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Halk Süt için patent başvurusu yapılmış durumdadır.  Üretilen süt ve süt ürünlerini sunacağımız satış yerlerini hazırladık. Amacımız günlük taze, kaliteli ve ucuz süt ve süt ürünlerini halkımız ile buluşturmaktır.

 

''ÇOK SAYIDA ÜRÜN KOOPARATİFLER ARACILIĞIYLA HALKIN TÜKETİMİNE SUNULACAK''

Bunlar dışında halen devlet tarafından işletilen ya da özel sektöre devredilmiş kamu işletmeleri hariç tutulduğunda ilde varlığından söz edilebilecek tek sektör mobilya sektörüdür. Her ne kadar ilde 50+ işçi çalıştıran sadece iki işletme varsa da küçük işletmelerin varlığı bu sektörün de dikkate alınmasını gerekmektedir.Geçtiğimiz hafta Kırşehir Belediyesinin şirket aracılığıyla eski Türktur olarak bilinen Farbel Boya fabrikasını ve alanı alarak istihdama yönelik öncü bir projeye daha imza attığını belirtmek isterim.Kırşehir’de1970'li yıllarda işçi emekleriyle oluşturulan tesis yıllar sonra Belediye girişimi ile kamuya kazandırıldı. 200 dönümden fazla olan arazide Belediye, Et Entegre Tesisi oluşturarak Büyükşehir Belediyelerinden de destek alacak.Entegre Et Tesislerini kapsayacak şekilde faaliyetin yürütüleceği alanın projesi tamamlandıktan sonra yüzlerce kişiye de istihdam olanağı sunacağız. Bölgede Belediye tarafından nohut, mercimek, bakliyat paketleme, salça, et ve süt benzeri konulardaki ürünler kooperatifler aracılığıyla halkın tüketimine sunulacak.10 bin aileye dokunacak bir projenin Kırşehir'de hayata geçmesiyle ilimiz için çok önemli bir işi daha başarmış olacağız. Kırşehir Belediyesi tarafından ülke ekonomisine de katkı için başlatılan çalışmanın örnek de olacağına inanıyoruz.'' 

 

EKİCİOĞLU KIRŞEHİR'E YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 NEDENİ İSE ŞÖYLE SIRALADI :

1. Türkiye’nin merkezinde büyük kentlere kolay ulaşım

2. Doğu-Batı ve Kuzey-güney yollarının kesişim noktası

3. Havalimanlarına kolay erişim

4. Genç ve dinamik nüfus yapısı

5. Turizm ve tarım amaçlı kullanılabilecek jeotermal kaynak varlıkları

6. Kırmızı et konusunda yüksek ve kaliteli üretimi ile marka kent

7. Eksiksiz altyapılı organize sanayi bölgesi

8. RES, GES ve biyogaz tesislerinin kurulumu için uygun arazi varlıkları

9. Yüksek eğitim ve okul başarısında marka kent

10. Zengin kültürel miras varlıkları

 

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER ALMANYA,MISIR,İTALYA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Kırşehir’in 2014 yılında 211.9 milyon olarak gerçekleşen ihracatı yaklaşık 20’lik azalış ile 2015 yılında 169.9 milyon olarak gerçekleşmiştir.Kırşehir’in ihracat tutarları 2010 yılından 2014 yılsonuna kadar 49 oranında artış göstermiştir.Kırşehir’in ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya, Mısır ve İtalya gelmektedir. En çok ihracat yapılan ülkeler içerisinde tutar bazında Avrupa kıtası en çok ihracatın yapıldığı bölgedir.Kırşehir’in ithalatı da ihracatına paralel şekilde artış göstermiş olup bunun nedeni özellikle tahıl ve canlı hayvan ithalatının artmasındandır. Bunun yanında Lastik ve kauçuk sektörünün ana hammaddelerinin de ithalata bağlı olması bu artışı desteklemektedir.

2020 yılı toplam ihracat: 202 milyon 379 bin

İhracat Yapılan İlk 5 Sektör

Otomotiv Endüstrisi
Demir ve Demir Dışı Metaller
Meyve – Sebze Mamulleri
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri
Su Ürünleri ve Hayvansal Ürünler

Biz, Kırşehir Belediyesi olarak Kırşehir’i teknoloji alanında yaratıcı fikirlerin desteklenerek katma değerli ürün ve hizmetlere dönüştürüldüğü bir yer haline getirecek olan “Bilişim ve İnovasyon Merkezi” projesinin hayata geçirilmesini düşünüyoruz. Böylesi bir projede de şehrin paydaşları olan Üniversite ve Organize Sanayi ile entegre çalışmanın şehrimizi bilim, sanayi ve üretim alanında önemli bir yere getirerek aynı zamanda bir istihdam kaynağı da olacağını düşünüyoruz.”

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,selahattin ekicioğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı