Haber Detayı
25 Ağustos 2022 - Perşembe 13:04 ABONE OL Google News
 
Beklentiler Boşa Çıktı
Kırşehir ziyareti ile ilgili haberlerin ardından ''müjde mi verecek'' beklentisi içerisine girilen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Kaman-Savcılı-Kırşehir yolunun 2023 yılında tamamlanacağı bilgisini verdi.
SİYASET Haberi
Beklentiler Boşa Çıktı

 

Yüksek hızlı tren hattında Kırşehir'in By-Pass edilmesi ve Yozgat'a yapılan havalimanı nedeniyle tartışmalar devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun ani ziyareti akıllara ''Kırşehir'e yapılan haksızlıklar telafi mi edilecek?'' sorusunu getirmişti.Bakan Karaismailoğlu, Kırşehir'de yaptığı konuşmada ; ne yüksek hızlı tren hattı ne çevre yolu ne de Tuzköy Havalimanı yoluna ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.Böylece Kırşehir Halkının beklentileri de boşa çıkmış oldu.

 

 

Kırşehir temaslarına Valilik ziyareti ile başlayan Ulaştırma ve Alt yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha sonra AK Parti il binasına geçti.Buradaki konuşmsında ; Ülkenin kara, hava, demir, deniz ve haberleşme konusundaki atılımını, 100 yılda tamamlanacak hizmetleri, Cumhurbaşkanı'nın liderliğinde 20 yıla sığdırdıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2002'den bugüne ülkemizdeki ulaştırma ve haberleşme için 1 trilyon 670 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Ülke genelinde bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden alarak 28 bin 700 kilometreye ulaştırdık. Bölünmüş yollarla bağlanan şehir sayısını 6'dan 77'ye çıkardık. Otoyol uzunluğunu 3 bin 630 kilometreye yükselttik. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırdık, 664 kilometreye ulaştırdık. Köprü ve viyadük uzunluğu bugün tam 731 kilometredir. 20 yıl önce yaklaşık 8 milyon olan araç sayısı bugün 26 milyona çıktı. Buna karşılık, bugün sahip olduğumuz 28 bin 700 kilometre bölünmüş yol ağı ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Daha da iyisini yapacak, daha da gelişmişini, güvenlisini, konforlusunu milletimize sunmaya devam edeceğiz."

 

 

''İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYANIN EN YOĞUN 5 HAVALİMANI ARASINA GİRDİ''

Karaismailoğlu, kara yoluyla ilgili çalışmalarının sadece dün ve bugünle ilgili olmadığını, 2053'e ilişkin ulaşım hedeflerini de şimdiden belirlediklerini söyledi.Bölünmüş yol uzunluğunu 30 yıl içinde 38 bin kilometrenin üzerine, otoyol uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı planladıklarını anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Ana yurdumuzu demir ağlarla örme misyonunu sahiplendik. İstanbul Havalimanımız dünyanın en yoğun 5 havalimanı arasına girmiştir. 2021 yılının Avrupa'daki en yoğun ve en iyi havalimanı da yine İstanbul Havalimanımızdı. Uydu, uzay ve uydu destekli iletişim imkanlarımızı da katbekat artırdık. Geçtiğimiz yıl TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B haberleşme uydularımızı uzaya göndererek, bu konuda da dünyanın lider ülkeleri arasında yerimizi aldık. Yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A'nın entegrasyon çalışmalarını tamamlandık. Uydumuzun testleri yoğun bir şekilde devam ediyor."

 

 

KIRŞEHİR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

Bakan Karaismailoğlu, hükümetleri döneminde Kırşehir'de ulaşım ve iletişimde 3 milyar 367 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını bildirdi.

İlde 2002'deki bölünmüş yol uzunluğu sadece 20 kilometreyken, bunu yaklaşık dokuz kat artırarak 177 kilometreye çıkardıklarına değinen Karaismailoğlu, il genelindeki 600 kilometrelik yol ağının ise yüzde 33'ünün bölünmüş yollardan oluştuğunu dile getirdi.

Hükümetleri döneminde kentte 106 kilometre tek yol yapımı ve iyileştirmesi gerçekleştirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, "127 kilometrelik bitümlü sıcak kaplamalı asfalt yaptık. Toplam uzunluğu 4 bin 814 metreyi bulan tam 49 köprüyü tamamlayıp hizmete açtık. Kırşehir'de devam eden 6 kara yolu yatırımının toplam proje bedeli 1 milyar 480 milyon liraya yakındır." diye konuştu.

Yapımı süren kara yolu hatlarından Kaman-Savcılı- Kırşehir yolu toplam uzunluğunun ise 71 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

"Geçen yıl itibarıyla yolumuzun 35 kilometrelik bölümünü hizmete açmıştık. Yüzde 52 oranında ilerleme kaydettiğimiz yol projemizde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kaman-Savcılı- Kırşehir yolumuzu Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde halkımızın hizmetine sunacağız. Yol projemizin tamamlanmasıyla yılda zamandan 13 milyon 900 bin lira, akaryakıttan 5 milyon 700 bin lira olmak üzere toplamda 19 milyon 600 bin liralık da tasarruf sağlamış olacağız. Ayrıca Kırşehir'in acil ihtiyacı olan Kırşehir çevre yolu ve Tuzköy yoluyla ilgili de hava limanı yoluyla ilgili de önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacak. Bugünkü toplantılarımızın en önemli sonuçlarından biri de bu oldu."

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,adil karaismailoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı