Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 13:46 ABONE OL Google News
 
Başbakan Açıkladı , Kırşehirli Sorgulamaya Başladı
DİĞER Haberi
Başbakan Açıkladı , Kırşehirli Sorgulamaya Başladı

Hafta sonu 30. Ahilik Haftası kapsamında Kırşehir'e gelen Başbakan Binali Yıldırım, ''Son 15 yılda Kırşehir'e , 5 Milyar TL (katrilyon) yatırım yapıldığını belirtti. Yani 15 yıl boyunca Kırşehir'e her yıl ortalama  333 Milyon TL (Trilyon) yatırım yapılmıştı. 5 Milyar TL ile 50.000 konut yapılabiliyor.Ortalama 5 kişilik aile baz alırsak toplam 250.000 kişinin yaşayabileceği 50.000 konuttan bahsediyoruz.Kırşehir'in nüfusu 230 bin...Tabi ki bunun için alt yapı ve üst yapı çalışmalarının da yapılması şart... Yani kaba taslak 5 Katrilyon ile Kırşehir merkez'den bir tane daha inşa edebilirsiniz. Tabi ki Devlet Baba , yatırım bedeli konusunda yalan söylemez.Yatırımlar için bu kadar paranın Kırşehir'e ayrıldığı muhakkak... Kırşehirliler asıl şunu merak ediyor ; Bu kadar para ile ne yapıldı ? Kırşehir'e katma değer kazandıracak , üretim ve istihdamı artıracak yatırımlar nerede ? Madem bu kadar para geldi de , neden hala ikinci bir ''Petlas'' yok ? Çok fazla ödenek ayrılması , çok fazla para gönderilmesi , Kırşehir'e çok iyi yatırımlar yapıldığı anlamına gelmez ! Bu ödeneklerin nasıl değerlendirildiği ve ne kadarının verimli kullanıldığı daha çok önemlidir. Kırşehir'e ayrılan ödenekler noktasında bir sıkıntı yok ! Asıl sıkıntı ; bu ödeneklerin , verimli kullanılamaması , israf edilmesi ve Kırşehir'den çok 3. kişilerin istifade etmesi. Bunların en önemlisi ; Kırşehir'e katma değer kazandırmayan yatırımlar.Bunu biraz açarsak ; Daha önce de çok kez belirttiğimiz gibi ; Kırşehir'e ayrılan ödenekler Ankara'da paylaşılıyor. Yani , Kırşehir'de ki üreticiye ve istihdama kısmi olarak bir getiri sağlıyor.Kırşehir'e asıl getiri sağlayacak olan ''ödenek'' Kırşehir'de kalmadığı gibi sadece hizmet anlamında faydalanılabilecek eserler Kırşehir bünyesinde kalıyor.Bu da Kırşehir Ekonomisine bir şey kazandırmıyor.Yani Kırşehir'e ayrılan ''Para'' Kırşehir'de kalmıyor.

***

Yapılan yatırımların,  orta ve uzun vadede üretim ve istihdamın artırılması ve üretim ile istihdam alanında devamlılık sağlamaması da diğer bir sorun ! Vatandaşın en çok şikayet ettiği konulardan birisi ; Neden fabrika yapılmıyor ? Yol , kaldırım , üst yapı çalışmaları , parklar , yenileme çalışmaları,  kısa vadede (5 yıldan az ) üretim ve istihdamı artırıcı çalışmalar gibi gözükürken orta ve uzun vadede üretim ve istihdamı artırıcı bir çalışma niteliği taşımıyor.Kısaca ; günü kurtarıyoruz . Halbuki orta ve uzun vadede üretimi artırmak ve devamlılığını sağlamak ve Kırşehir Ekonomisine katma değer kazandırılması için kaynak ve ödeneklerin, üretime yönelik alanlara ayrılması şart ! Yatırım verimliliği demek , bu ödeneklerin sadece üretim alanlarında değerlendirilmesi demek değil tabi ki ... Mesela alt yapı yapıyoruz.Yapılan alt yapı niteliği ve teknolojisine harcanan paraların , daha nitelikli ve teknolojik alt yapı modellerinde değerlendirilmesi gerekirken  50 yıl öncesinde kalan projelerde değerlendirilmesi de , kaynakların verimsiz kullanıldığının apaçık göstergelerinden birisidir. Kırşehir'de alt yapıya harcanan para ile , galeri tipi alt yapı yapılarak Kırşehir'in 50 yıllık değil 200 yıllık alt yapı sıkıntısı çözülebilirdi. Üst yapı çalışmalarında ise durum daha vahim , 3-4 yıllık asfalt , kilit parke yolları ve kaldırımları bozup tekrardan yapıyoruz. Böylece farklı alanlara yönlendirebileceğimiz kaynak ve ödenekleri tekrar tekrar toprağa gömüyoruz yani israf ediyoruz.

***

Kırşehir'in sosyal yaşam alanlarının büyümesi , güzelleşmesi ve yenilenmesi tabi ki şart.Bu özel yatırımların Kırşehir'e gelmesi açısından da çok önemli fakat potansiyel özel yatırımların önceliği olan alt yapı noktasında da büyük sıkıntılar karşımıza çıkıyor. Üst yapıların sürekli yenilenmesi , yeni yatırım alanlarına yapılacak alt yapı çalışmalarının da önüne geçiyor.Bu da Kırşehir'e yapılacak yatırımların başka yerlere gitmesine neden oluyor.Yani gelecek olan yatırımcıları da kaçırıyoruz.

***

SÖZÜN ÖZÜ ; Devlet baba Kırşehir'e iyi para göndermiş ama bu para yerinde kullanılmamış, israf edilmiş ve Kırşehir'e reel bir getiri sağlanacak yatırımlar için kullanılmamış.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Başbakan, Açıkladı, ,, Kırşehirli, Sorgulamaya, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı