Haber Detayı
18 Kasım 2021 - Perşembe 11:47 ABONE OL Google News
 
Bakanlıktan Dolar Kararı, Artık Zorunlu
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limiti 100 doların üstü ve karşılığı Türk Lirası olarak belirlendi.
EKONOMİ Haberi
Bakanlıktan Dolar Kararı, Artık Zorunlu

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de yapılan düzenleme yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’in 18’inci maddesinin 7’nci fıkrasında yer alan ’mevcut ortaklar dışında kişilere’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Aynı tebliğin 20’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında yer alan ’tüm işlemlerde’ ibaresi yerine ’100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarını aşan işlemler için’ ibaresi getirildi. Böylelikle Döviz işlemlerinde uygulanan kimlik tespiti esnetilerek, 100 Dolar ve üzeri işlemler için uygulanacağı duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımında kimlik tespitini zorunlu hale getiren düzenleme değişikliyle ilgili açıklama yaptı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Söz konusu değişiklikte "işlem limitlerini belirlemeye" ifadesi ise sadece kimlik ibrazına yönelik olup, bu ifade 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade etmektedir.

Döviz alım satımı piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleşmektedir. Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: döviz büroları,dolar
Yorumlar
Haber Yazılımı