Haber Detayı
20 Eylül 2022 - Salı 12:34 ABONE OL Google News
 
Bakan Vedat Bilgin'in Kırşehir Ziyaretinden İzlenimler
35. si düzenlenen Ahilik Haftası Şed Kuşatma töreni için Kırşehir'e gelen Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in ziyaretinden izlenimler aktarıyoruz.
GÜNDEM Haberi
Bakan Vedat Bilgin'in Kırşehir Ziyaretinden İzlenimler

Ahiliğin merkezi Kırşehir'de 35. si düzenlenen Ahilik Haftası programının ''final'' bölümü olan ''Şed Kuşatma Töreni'' ne bu yıl Ankara'dan, Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katılım gösterdi.

 

KIRŞEHİR'E YABANCI DEĞİL

Akademik hayatında Ziya Gökalp'ten Mümtaz Turhan ve Erol Güngör çizgisine, Türk milliyetçiliği, demokrasi, sosyal politika, Türkiye'de bilim, üniversite ve modernleşme sorunu ile ilgili fikri ve bilimsel çalışmalar yapmış bir isim.Ahilik , Bektaşilik, Fatma Bacılar ya da Baciyan-ı Rum gibi örgütlenmeler ile ilgili geniş bir bilgiye sahip olan Bilgin, Erol Güngör çizgisinde olmasıyla birlikte Kırşehir'e çok yabancı bir isim değil.Bu nedenle herkes, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u beklerken Vedat Bilgin'in Kırşehir'e gelmek istemesi de tesadüf değil.

 

 

VALİLİK TEMASLARI

İlk etapta  Valiliği ziyaret ederek Kırşehir temaslarına başlayan Bakan Vedat Bilgin'i burada Vali H. Mete Buhara, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli,AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan,Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, MHP İl Başkanı Arif Kılıç ve İlçe Belediye Başkanları karşıladı.

 

 

SELAHATTİN EKİCİOĞLU İLE SICAK SOHBET

Karşılama töreni sırasında Bakan Vedat Bilgin ile Selahattin Ekicioğlu'nun sıcak diyaloğu gözlerden kaçmadı.Bilgin Valilikte yaptığı açıklamada, '' Tahıl sorununu çözen Türkiye oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi ile sorun çözüldü. Avrupa, dünyanın diğer bölgeleri için büyük tehdit olan açlık sorunu çözüldü. Umut ederiz enerji sorunu, hatta savaşın çözümü konusunda Türkiye'nin inisiyatifleri sonuç verir. Bu, Türkiye'nin gücünü, tarihsel önemini, konumunu ortaya koymaktadır.Türkiye dünyada barış kuran bir ülke konumundadır. Suriye'de, Libya'da, Kafkaslarda barışı Türkiye kurmaya çalışıyor. Türkiye böyle aktif konumda." diye konuştu.

 

 

''TÜRKLER ANADOLU'DA TESADÜFEN YAŞAMIYOR''

Bakan Bilgin daha sonra Cacabey Meydanı'nda düzenlenen Ahilik Haftası Şed Kuşatma törenine katıldı.Konuşmasında Ahiliğin, Anadolu'daki Türk ve İslam Medeniyetini oluşturmadaki rolüne değinen Bilgin, bu teşkilatın kooperatifçiliğin de öncüsü olduğunu vurguladı.Ahiliğin bu yönü nedeniyle Türklerin Anadolu'da tesadüfen yaşamadığının altını çizen Bilgin, gündeme dair açıklamalarda da bulundu.

 

 

''SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ''

Aralık ayında ETY sorununun Türkiye Büyük Millet Meclisine geleceğini anlatan Bilgin, '' Türkiye enflasyonun tahribatına karşı üretici ve esnafımızı koruyacağız. Elbette sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Esnafın kredi sorunu var. Esnafın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili sorunu çözeceğiz. Onların her sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımızın sorunu çözmek için de çalışmalar yapıyoruz. Emekçileri sevindirecek haber vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz" diye konuştu.

 

 

FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE EKİCİOĞLU'NU YANINA DAVET ETTİ

Bakan Bilgin'in konuşmasının ardından Şed Kuşatma Törenine geçildi.Yılın Çırağı Samet Çakır'a, Yılın Kalfası Yağız Faik Aksu'ya ve Yılın Ahisi Zeki Satıcı'ya  ödülleri takdim edildi ve Şed kuşanma töreni yapıldı.Bakan Bilgin şed kuşananlara ödüllerini takdim etti.Daha sonra hatıra fotoğrafı için protokol üyeleri sahneye davet edildi.Bakan Bilgin, hatıra fotoğrafı çekimi için Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nu yanına davet etti.

 

AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI TEMASLARI

Ahilik Haftası Şed Kuşatma Töreni programının sona ermesinin ardından Bakan Bilgin, AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.İl binasına yürüyerek ulaşan Bilgin, esnafları ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

 

 

AK Parti İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda ise vatandaşlardan gelen taleplerin Bakan Bilgin'e iletildiği kaydedildi.

 

 

Bakan Bilgin ise gelen taleplerin değerlendirileceğini ve çözüme ulaştırılacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: vedat bilgin,kırşehir, ahilik haftası
Yorumlar
Haber Yazılımı