Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 09:46 ABONE OL Google News
 
Bahçeci Nasıl Kaybetti , Ekicioğlu Nasıl Kazandı ?
DİĞER Haberi
Bahçeci Nasıl Kaybetti , Ekicioğlu Nasıl Kazandı ?

31 Mart yerel seçimlerinde, Ak Parti elinde bulundurduğu İstanbul ve Ankara'yı CHP'ye kaptırdı.

Bununla birlikte Kırşehir , Bilecik gibi illerde de belediyeler CHP'ye geçti.

Aslında bu değişimi iyi irdelememiz için 2 yıl öncesine gitmek gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , önce 5 ili daha sonra iddia edildiği üzere toplamda 27 ilin belediye başkanını görevden almak istedi.

İçerisinde Ankara ve İstanbul'un da olduğu 5 il bu karara uzun süre direndi.Bu süre zarfında halkın hem Ak Parti Belediyeciliğine olan güveni azaldı hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın prestiji biraz sarsıldı diyebiliriz.

Bu durumun önüne geçebilmek adına ve daha fazla zarar görmemek adına, diğer belediye başkanları askıya alındı ve daha sonra bu karar gündemden kalktı.

Tabi ki bu durum ,''Belediye Başkanlarının FETÖ'den dolayı alındığı'' iddialarını akla getirdi.

İnsanların kafalarında soru işaretleri oluşmaya başladı.

Ekonomi iyiden iyiye kötüye gitmeye başladı.

İnsanlar dev park projelerinden daha çok pazar fiyatlarına , dolara ve hayat pahalılığına odaklanmaya başladı.

Bu da beraberinde üretime olan özlemi artırdı.

Belediyeler yavaş yavaş üretim , istihdam ve kooparatifçiliğe yönelik projelere yönelirken , tarım ve hayvancılığın önemli olduğu Kırşehir gibi iller bu duruma kendisini adapte edemedi.

Yerel seçim vaatlerinde diğer Belediye Başkan adayları buna yönelik projelerle seçime çıkarken Yaşar Bahçeci önceki projelerin devamı niteliğinde projelerle yola devam etme kararı aldı.

Yaşar Bahçeci'nin Kırşehir'in çehresini değiştirdiği inkar edilemez bir gerçek !

Özellikle Kentpark neredeyse kentin simgesi haline gelmiş durumda ama tartışmalı projeleri de yok değil. Mesela Cacabey Meydanı ve üst yapı çalışmaları gibi.İnsanlar hala Cacabey'in o eski yeşil halini özlüyor.

Bahçeci Kırşehir'e 830 milyonluk yatırım yapıldığını söylese de bu projelere harcanan paraların Kırşehir'e ekonomik anlamda reel bir getiri sağlamadığı da yadsınamaz bir gerçek.

İhaleleri daha çok Kırşehir dışından firmaların alması ve bu firmaların da beton dışında Kırşehir'den ne istihdam , ne hizmet ne de malzeme teminin de bulunmaması...Sonuç olarak bu devasa kaynağın Kırşehir ekonomisine reel bir getiri sağlamaması akabinde piyasada nakit döngüsünün iyice sıkışması...

Dev projeler neticesinde Belediyenin artan borç yükü ve hatta Kırşehir'in kişi başına düşen borç anlamında Türkiye'de ilk sırada olduğu söylenebilir.

Bunda özellikle üst yapı çalışmalarının tekrar tekrar yapılması ve buna kaynak aktarımıyla birlikte kaynakların bu uğurda israf edilmesi de büyük bir etken teşkil ediyor.

Olay sadece borç yükü ve ekonomi ile ilgili de değil ;

Uzun süren alt yapı çalışmaları ve şehir merkezindeki esnafa bunun negatif yansıması , devamında kısa süren yoğun yağışlar neticesinde yeni alt yapının işlerliğinin olmadığının görülmesi ....

Üst yapı çalışmalarının sonunda trafikte artan yoğunluk , insanların yolların darlığından şikayet etmesi , trafik akışlarının değişmesi ve trafiğin insanları iyice çileden çıkarması...

Bu seçimde Ak Parti ve Yaşar Bahçeci'nin oy deposu olan Yenice ve Bahçelievler Mahallesinde büyük bir oy kaybı yaşandı.Özellikle Bahçelievler Mahallesinde bulunan otogarın buradan taşınması ancak yerine muadil bir projenin buraya getirilmemesi neticesinde buraya gayrimenkul yatırımında bulunan insanların da tepkisini çekti.

Bağbaşı ve Çukurçayır Mahallerinde yapılan İmar Revizyonu ve yine yapılan rekrasyon çalışmaları da taşınmaz sahiplerinin rahatsız olmasına ve oy kaybı yaşanmasına yol açtı.

Bunlar oy kaybının bir anlamda proje kısmını kapsıyor.Bir de vatandaşa yaklaşım ve teşkilatın durumuna bakmak gerekiyor.

Yaşar Bahçeci kendisini Mustafa Kendirli için feda etti diyebiliriz.

İl Başkanı olduğu dönemde ''metal yorgunu'' olduğu gerekçesiyle görevden alınan Mustafa Kendirli, yol arkadaşı Yaşar Bahçeci'nin de yoğun çabasıyla Milletvekili oldu ancak bu seçimde Ak Parti'nin oyları bir hayli düştü ve CHP ittifak oylarına gerek kalmadan milletvekili çıkardı.

İlk kez CHP'ye oy verenler , ikincisinde de zorlanmadı ve bu durum yerel seçimlerde sandığa yansıdı.Yaşar Bahçeci'nin milletvekilliği seçimlerinde gösterdiği üstün gayreti yol arkadaşı gösteremedi.

Her şey bir yana matematiksel olarak bu seçim için oy oranları anlamında bir realite söz konusu idi.24 Haziran'da ki oy oranlarını topladığınız zaman CHP seçime bir adım önde girmişti ama Yaşar Bahçeci faktörü tecelli edecek miydi ?

Kırşehir'in şu ana kadar en çok çalışan belediye başkanı idi ama Yaşar Bahçeci insanlara olan yaklaşımı ile gönüllere giremedi diyebiliriz.Bu duruma yol açan etkenlerin başında Bahçeci'nin çevresindekiler geliyor.

Bahçeci'den rol alan ve çevresinde bulunan yönetici kesimnin, insanlara olan yaklaşımı ve bunun negatif yansıması da bunun cabası...

Olayın bir de siyasi boyutu var.

CHP ile İYİ Parti ortak aday çıkarırken AK Parti ve MHP kendi adayları ile yola çıkmayı tercih etmişti.

Cumhur İttifakı seçmeni için iki taraftan biri ağır basacaktı ama MHP'ye baskı ve devamında Mucur'da olaylar patlak verdi.Üstüne sayın vekilimiz Kendirli'nin de skandal açıklamaları eklenince MHP seçmeni partisine sımsıkı sarıldı.Tabi bu Kırşehir'de ki seçime de yansıdı.

Ha diyeceksiniz ki seçimi Bahçeci kaybetti de Ekicioğlu kazanmadı mı ?

Herkesin doğruluğu , dürüstlüğü ile bildiği Selahattin Ekicioğlu faktörü inkar edilebilir mi ?

En başlarda insanların kafasındaki ''Selahattin Ekicioğlu ama CHP '' kararsızlığı Ekicioğlu'nun doğal yaklaşımı ve insanların da özlem duyduğu başkan profili ile birlikte yavaş yavaş kayboldu ve özellikle AK Partili küskünlerin de Selahattin Ekicioğlu'ya yönelimini hızlandırdı.

Selahattin Ekicioğlu beklendiği gibi kazandı.Şimdi kendisini zor bir görev bekliyor. O da zaten bu göreve en başından beri hazır olduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak bu bir seçim idi ve sona erdi.Artık buradan sonra Ekicioğlu ile devam edeceğiz ve destek olmalıyız çünkü hepimiz burada yaşıyoruz , burası hepimizin Kırşehir'i ....

Kırşehir her zaman en iyisini hak ediyor.Umuyoruz öyle de olur.

Kırşehir'e hayırlı olması dilekleriyle....

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: Bahçeci, Nasıl, Kaybetti, ,, Ekicioğlu, Nasıl, Kazandı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı