Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 15:41 ABONE OL Google News
 
Bahamettin Öztürk , ''Üreticinin Maliyetleri Yüzde 50 Arttı
Kırşehir'de 200 gram ekmeğe yüzde 20 zam yapılarak 1.25 TL'den , 1.5 TL'ye yükseltildi.Yapılan zam ile ilgili açıklamada bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk , üreticinin maliyetlerinde yaklaşık yüzde 50 artış yaşandığını belirtti.
EKONOMİ Haberi
Bahamettin Öztürk , ''Üreticinin Maliyetleri Yüzde 50 Arttı

Birlik Başkanımız Bahamettin Öztürk basın açıklamasında şunları söyledi:
“ Kırşehir Kahveciler Fırıncılar ve Otelciler Esnaf Odasının zam talebinin sonrasında, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı olarak zam telebini yasa gereği önce içerisinde Ticaret İl Müdürlüğü, Belediye , Tarım il Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ve ilgili il ve ilçe oda başkanlarının bulunduğu “ Ekmek Fiyat Tespit Komisyonu kararı alınmak suretiyle, Türkiye Fırıncılar Federasyonu görüşü ve Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü görüşü de alınarak,Cuma günü Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulumuz toplandı ve sayın valimize ve ticaret ve sanayi odamız başkanına da bilgi vererek ekmeğin gramajı 200 gr fiyatınında 1,50 lira olmasına ve 19.01.2021 tarihinden itibaren satışına geçilmesine karar verilmiştir.
 
''UN FİYATLARINDA YÜZDE ELLİLİK ARTIŞ YAŞANDI''
 
200 gr ekmeğin 1,25 liradan satıldığı dönemde bir çuval unun 95-110 lira arasında olduğunu belirten Öztürk , ''şimdi bir çuval un 145-150 lira arasında, bunun yanında maya, elektrik, su, katkı maddeleri, yakıt vb. şeylerin fiyatları arttı, maalesef bu yüzden ekmeğe zam yapmamız kaçınılmaz hale geldi.
Biz hem tüketicinin yanındayız aynı zamanda fırıncı esnafımızın da yanında olmak zorundayız Pandemi döneminde esnafımız zor günler geçirmekte. Zam talebi geldiğinden beri bu süreci uzatmaya çalıştık ama maliyetlerin artması zammın yapılmasının önüne geçemedi. Çevre illerde ve birçok ilimizden çok sonra zam kararı aldık.
Bir Ahi Esnafı olarak fırıncı esnafımızdan talebimiz kaliteli ekmek çıkarmalarıdır.” dedi
Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, ekmek zammı, bahamettin öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı