Haber Detayı
03 Ocak 2023 - Salı 11:00 ABONE OL Google News
 
Bağbaşı Kültür ve Taziye Evi Tamamlandı
Kırşehir Belediyesi tarafından hem Abdal Ustalarının kültürel faaliyetlerini sürdürebilmeleri hem de cenazelerde taziye evi olarak kullanılacak olan ''Bağbaşı Kültür ve Taziye Evi'' tamamlandı.
KÜLTÜR Haberi
Bağbaşı Kültür ve Taziye Evi Tamamlandı

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Bağbaşı'nda Muharrem Ertaş'ın müze olarak korunan evinin yakınına inşa edilen ve yapımı tamamlanan Bağbaşı Kültür ve Taziye evini ziyaret etti.


Kültür ve Taziye evlerinin modern bir kentin olmazsa olmazlarından birisi olduğunu belirten Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ;
''Biz Kırşehir Belediyesi olarak halkımızın düğün, nişan, sünnet gibi kültürel faaliyetleri ile taziyelerinin kent kimliğini bozan ortamlardan kurtularak, taahhüt ettiğimiz ve yaptığımız Kültür ve Taziye Evlerinde, bilinen adreslerde sıhhatli şekilde faydalanmasını planlıyoruz.

 

 

14 Mahalleye 14 Kreş ile Kültür ve Taziye Evleri olarak verdiğimiz taahhütlerden birini daha Bağbaşı Mahallesi’nde bitirdik. Bağbaşı Kültür ve Taziye Evi’nde, Bağbaşı Mahallesi’ndeki Ustalarımızın kültürel faaliyetlerini sürdürebilecekleri; hem cenazelerde Taziye Evi olarak hem de düğünlerde kullanılacak bir alanı hazırladık.

 


Bağbaşı Kültür ve Taziye Evi, mahallemize yakışan bir mekan oldu. Alt kattaki sosyal donatıları, lavabosu, mutfağı, tuvaleti ve salonları ile üst katta ise bir Müze şeklinde; Büyük Ustalarımız Muharrem Ertaş’a, Çekiç Ali’ye, Neşet Ertaş’a yakışır bir Müze haline getireceğiz ve halkımızın kullanımına sunacağız.

 

 


Daha önce, diğer mahallelerimizde yaptığımız Kültür ve Taziye Evleri de halkımızın kullanımına sunuldu; Bahçelievler’de, Hızırağa’da. Şu anda da Yenice Mahallesi’ndeki Kültür ve Taziye Evimizin ihalesi bitti ve yer teslimini yaptık. Seneye de Yenice Mahallesi’ndeki Kültür ve Taziye Evimizi bitireceğiz.

 


Mahallerimizde sadece Kültür ve Taziye Evi değil, aynı zamanda Kreşlerimiz de devam ediyor. Biz bütün mahallelerimizde aynı kültürel faaliyetleri ve Kreşlerimizi faaliyete geçirip halkımızın kullanımına sunacağız. Gerek cenazelerde gerekse de düğünlerde kent kimliğine yakışmayan ortamlar; tuvaleti olmayan, mutfağı olmayan ortamlar vardı, bunların yerine daha modern bir şekilde halkımızın kullanımına sunacağız.”

 

 

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: bağbaşı kültür ve taziye evi, kırşehir
Yorumlar
Haber Yazılımı