Haber Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 12:24 ABONE OL Google News
 
Ayva Boranısı Coğrafi İşaret Alarak Kırşehir Adına Tescillendi
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nın “Kırşehir Ayva Boranısı” yemeği için yaptığı coğrafi işaret başvurusu Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul edildi.
KÜLTÜR Haberi
Ayva Boranısı Coğrafi İşaret Alarak Kırşehir Adına Tescillendi

Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada “Alternatif turizm çeşidi olarak giderek önem kazanan gastronomi turizmi ve coğrafi işaretlemenin önemi her geçen gün artmakta. Yöresel yiyecekler, özellikle son yıllarda turistlerin seyahat tercihlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Seyahat çekicilik unsuru olan yöresel yiyeceklerden, tanıtım faaliyetlerinde de etkin bir şekilde yararlanılmaktadır.

Yerel üretimi ve kırsal kalkınmayı desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürel değerleri korumak ve ilimizin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunmak gibi birçok amaca hizmet edecek bu güzel haberi tüm Kırşehir halkı ile paylaşmanın mutluluğu içerisindeyim.

Odamızın stratejik planı kapsamında coğrafi işaret çalışmaları yaparak marka şehir oluşturmak en önemli hedeflerimiz arasında. Binlerce yıllık tarihe ve kültüre ev sahipliği yapan Anadolu’nun kıymetli şehri Kırşehir, kendine has yöresel lezzetleri ile her daim dikkatleri üzerine çekmiştir. Kırşehir Ayva Boranısı yemeği de, et ile ayvanın bir arada kullanıldığı, kendine has lezzeti ile dikkat çeken önemli yöresel lezzetlerimizden biridir.

Projemize katkı sunan, başvuru aşamasından dokümanların hazırlanmasına kadar emeği geçen takım arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyor; Kırşehir Ayva Boranısı Yemeğimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber,ayva boranı,ayva boranısı
Yorumlar
Haber Yazılımı