Haber Detayı
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 13:06 ABONE OL Google News
 
Avukat Doç. Dr. Ozan Can ,''Yunus Emre Türbesinden Kırşehir Adı Silinirse Hukuki Yollara Başvuracağız''
Kırşehir Haber Türk'ün gündeme getirdiği Yunus Emre Türbesinin bulunduğu Ziyarettepe'de Kırşehir'in adı siliniyor haberimizin ardından hukukçular da harekete geçti.Kırıkkale öğretim üyesi olan Avukat Doç. Dr. Ozan Can konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aksaray ve Kırşehir Valiliklerine birer dilekçe yazdı.
GÜNDEM Haberi
Avukat Doç. Dr. Ozan Can ,''Yunus Emre Türbesinden Kırşehir Adı Silinirse Hukuki Yollara Başvuracağız''

Kırşehir'e bağlı Ulupınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Yunus Emre Türbesi'nin bulunduğu ziyarettepede daha önce Kırşehir tarafından yaptırılan türbe ve çeşitli hizmet yapıları bulunuyordu.Aksaray İl Özel İdaresi Ziyarettepe ile ilgili yeni bir proje hazırladı ve başlattı.Proje ile ilgili yapım çalışmaları devam ederken daha önce Kırşehir tarafından yaptırılan yapılar üzerindeki Kırşehir'e ait ibareler kaldırılarak Aksaray ismi konulmaya başlandı.

 

KIRŞEHİR HABER TÜRK GÜNDEME GETİRDİ HUKUKÇULAR HAREKETE GEÇTİ

Yaşanan son gelişmeler ile ilgili yaptığımız , ''Türbe Kırşehir'de ama Kırşehir'in adı yok''  ve ''Kırşehir Bulup İnşa Ettirmişti Aksaray Sahiplenmeye Çalışıyor'' haberlerimizin ardından hukukçular da harekete geçti.Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyelerinden Avukat Doç. Dr. Ozan Can konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Aksaray ve Kırşehir Valiliklerine birer dilekçe gönderdi.

 

İŞTE AVUKAT DOÇ. DR. OZAN CAN TARAFINDAN GÖNDERİLEN DİLEKÇENİN TAM METNİ : 

Ben, Kırşehir ili Ulupınar Köyü nüfusuna kayıtlı ve halen Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ticaret Hukuku Anabilimdalı Başkanı ve Ankara Barosuna kayıtlı avukatım.

 

Sayın Valiliğinize bu dilekçeyi yazma nedenim, yapılan bir haksızlığa ve hukuksuzluğa dur denilmesini istemek içindir. Şöyle ki, doğduğum köy, yıllarca Yunus Emre hazretleri ile anılmış bir köydür. Köyümüzde birçok insanın adı Yunus, Eren ve Emre’dir. Yıllarca Yunus Emre’nin Ziyarettepe’de yaşadığı ve ahirete göç ettiği kabul edilmiştir. Bizler, yöremizde onun şiirleri ile büyüdük. Yıllar önce yapılan araştırmalarda ve kazılarda orada bir erkek iskeleti bulunmuş ve yöredeki kültürel izler de incelendiğinde iskeletin Yunus Emre’ye ait olduğu kanaatine varılmıştır. Bunun üzerine, Ziyarettepe’ye Kırşehir Valiliğince türbe yaptırılmıştır. Bu türbe yaptırıldıktan sonra Yunus Emre’nin mezarına birçok kişi ziyarete gelmiş, ardından Sarıkaraman Belediyesi’nce Çiledamı onarılmış, yine aynı belediye tarafından Ziyarettepe’de çeşme yaptırılmış, Aksaraylı bir vatandaş tarafından cami yaptırılmış, Kırşehir Belediyesi tarafından ise üstü örtülü seyir yeri ve araç parkı yaptırılmıştır.  Yine Aksaray Valiliği’nce çöp kovaları konulmuş, oturma yerleri yapılmış ve bölge bu şekilde her iki ilin yetkili makamları tarafından imar ve ihya edilmiştir. Üstelik yapılan protokoller gereği her iki valilik tarafından dönüşümlü olarak eylül ayında dönüşümlü olarak Yunus Emre anma etkinlikleri düzenlenmiştir.

 

Durum bu olmakla birlikte son yıllarda her iki ilin bu kardeşlik tepesinde haksız ve kötüniyetli durumlar oluşmaya başlamıştır. Öncelikle Kırşehir Belediyesi/Valiliğince yapılan tören alanındaki Kırşehir Belediyesi yazısı silinmiş, yine kapalı araç otoparkındaki Kırşehir Belediyesi yazılı silinmiştir. En son ise Kırşehir Valiliği’nce yaptırılan türbenin üzerindeki Kırşehir valiliği yazısı silinmiş ve yerine Yunus Emre hazretlerinin bir şiiri yazılmıştır.

 

Bu yapılanlar, orada yaşayan ve tanık olan bir insanlar tarafından kabul edilmemektedir. Halk, yapılanların farkındadır. Bu yapılan kötüniyetli hareketler Kırşehir isminin bölgeden silinmesinden başka bir anlam ifade etmemektedir. Orası öyle bir yer ki, tam Kırşehir ile Aksaray ili sınırlarının içinde kalmaktadır. Burasına her il yatırım yapabilir, her il Yunus Emre’yi tanıtabilir. Durum bu iken, Kırşehir yöresi yetkili makamları tarafından yapılanlar silinmeye çalışılmaktadır. Bu yapılanlar Kırşehir isminin silinmesine yönelik faaliyetlerdir. Kabul edilmesi mümkün değildir. Kırşehir Valiliği ve yetkili makamlar, Yunan makamları değildir. Orası Aksaray’a veya Kırşehir’e ait değildir. Her iki ile, her iki ilin halkına daha doğrusu tüm halkımıza tüm dünyaya ait bir yerdir.

 

Bu bağlamda kardeşlik iklimine zarar veren bu durumun devamını kabul etmiyoruz. Bu dilekçeyi Kırşehir halkının adına yazmış bulunuyorum. Gelinen aşamada Aksaray Valiliği’nizce yeniden bir yapım işi gerçekleşmektedir. Yapılan türbede, türbenin Kırşehir valiliği tarafından yapıldığı restorasyon işinin ise Aksaray valiliği tarafından yapıldığının yazılmasını istiyorum. Çünkü türbe Kırşehir Valiliği tarafından yaptırılmıştır. Bu yapılmadığı taktirde  bu konuda hukuki ve cezai yollara başvurulacağını bildirir, aynı dilekçemin Cumhurbaşkanlığına ve Kültür ve Turizm Bakanlığına da yazıldığını bilmenizi isterim.

 

Yukarıda yazdığım daha önce gerçekleşen hususlar, iki ilin vatandaşlarının kalbine fitne sokmaya yönelik hareketlerin bir tarihsel sıralamasıdır. Bu durum nazara alınarak aynı hatanın sizler tarafından da yapılmamasını talep ediyorum. Aksi taktirde Yunus Emre gibi önemli bir zat üzerinden halklar arasına ikilik ve kin sokulmuş olacaktır ki, bu kin yıllarca sürecek ve Yunus Emre yattığı mezarda ben insanlığa ne mesaj verdim benim mesajımı öncelikle bu yöre yetkilileri anlamadı diyecek, kemikleri sızlayacaktır. Siz, yöneticilerden bu konuda istirham etmekteyim. Aksi taktirde yerel halk adına bu konuda dava açacağımı, Kırşehir il sınırları içinde yapılan inşaat faaliyetleri konusunda yürütmeyi durdurma kararı aldıracağımı, kültür varlıkları üzerinde haksız uygulamalar nedeniyle hakkınızda suç duyurusunda bulunacağımı bilmenizi isterim. 

 

Eğer türbe üzerine Kırşehir valiliğince yaptırılmış, Aksaray Valiliğince restore edilmiştir şeklinde bir yazı yazılırsa, Kırşehir halkı bu dürüst ve olması gereken davranışı taktir edecek, bu zamana kadar kendini bilmez yöneticiler tarafından yapılan ve halkın arasına kin ve fesat sokmaya çalışan bu girişimlerin yerine sevgi tohumları atılmış olacaktır. Yunus Emre yaşasaydı da böyle olmasını isterdi. Lütfen bu yazımı iyiniyet ile değerlendirip, ona göre bir yol haritası çizmenizi istiyorum.

 

Saygı ile durum bilginize sunulur, türbe üzerinde Kırşehir valiliğince yaptırılmıştır, ibaresinin yazılmasını arz ederim.

                                                               Avukat Doçent Doktor Ozan Can

                               Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı                                Başkanı  Ankara Barosu Avukatı

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Avukat, Doç., Dr., Ozan, Can, ,''Yunus, Emre, Türbesinden, Kırşehir, Adı, Silinirse, Hukuki, Yollara, Başvuracağız'',
Yorumlar
Haber Yazılımı