Haber Detayı
23 Nisan 2022 - Cumartesi 17:59 ABONE OL Google News
 
Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, ''Türkiye'nin AB Karar Mekanizması İçerisinde Olması Gerekiyor''
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin düzenlediği '' “Gençlerle AB Buluşmaları” başlıklı toplantıya katıldı.
DÜNYA Haberi
Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, ''Türkiye'nin AB Karar Mekanizması İçerisinde Olması Gerekiyor''

Moderatörlüğünü Uluslararası İlişkiler Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Burak Güneş'in gerçekleştirdiği çevrimiçi toplantının açılış konuşması İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin tarafından gerçekleştirildi.Aynı zamanda Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Nur Çetin, uluslararası ilişkilerin dinamik yapısına değinmiş ve hızla dönüşen dünyayı anlamanın önemine vurgu yaptı.

 


Bakan Yardımcısı Kaymakcı'dan önce söz alan  Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  uluslararasılaşmanın önemine değindiği konuşmasında, Mevlana’nın  “pergel” metaforuna atıf yaparak ;  Pergelin bir ayağının bu topraklara basması gerektiğini, pergelin diğer ucunun ise dünyanın her yerinde gezdirmemiz gerektiğini bildirdi. Karakaya, ''Böylelikle dünyayı zamanında ve yerinde takip edebilir, gelişen olaylara derhal reaksiyon gösterilebiliriz'' dedi.

 

''TÜRKİYE'NİN ÜYE OLARAK KARAR MEKANİZMASI İÇİNDE OLMASI LAZIM''

“Türkiye-AB İlişkileri” üzerine bir sunum gerçekleştiren Sayın Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Türkiye’nin AB sürecini çok boyutlu olarak ele alarak, Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin tarihi ve mevcut durumu hakkında bilgiler verdi ve müzakerelerde Türkiye'nin üzerine düşen sorumluluklara ve ülkemizin karşılaştığı engellere vurgu yaptı.

Türkiye’nin AB’ye olduğu kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Kaymakcı, daha güçlü ve müreffeh bir Avrupa için Türkiye’nin önemine değindi. Türkiye'nin üyelik sürecinde sahip olduğu avantaj ve dezavantajları sıralayan Sayın Kaymakcı, Türkiye'nin AB'ye üye olmasının AB'nin ekonomik, siyasi, askeri ve jeostratejik hedeflerine olumlu katkı yapacağını ve AB'yi çok daha iyi bir konuma taşıyacağını vurguladı. Sayın Kaymakcı, konuşmasında ayrıca Türkiye’nin en büyük ticaret ortağının Avrupa Birliği olduğunu dile getirdi.

Sayın Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin hedefinin AB’ye tam üyelik olduğunu vurgulayarak, “Gerçekleştiği zaman, en değerli en anlamlı ufuk açıcı bir üyelik olacak” dedi. Türkiye’nin AB’ye üye olarak, AB’de karar alma mekanizmasında yer alması gerektiğini ve Türkiye’nin bu sürece kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda Türkiyeli gençlerin AB projelerine katılımını çok önemsediklerini ifade etti. “AB eğitim programlarından, Erasmus programından, Jean Monnet ve Avrupa Koleji burslarından yararlanan öğrencilere, Türkiye’den giden bir Avrupa vatandaşı, elçimiz gibi bakıyoruz” diyerek öğrenci hareketliliğinin diplomatik ve kültürel boyutlarına da dikkat çekti.

Konuşmalarının akabinde Sayın Büyükelçi Kaymakcı, öğrencilerimizden gelen sorulara cevap vermişlerdir ve katılımcılara yönelik bir anket uyguladı.

 

 

ÖĞRENCİLERE KARİYER,ÖĞRENİM , BURS VE STAJ PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Programın ikinci bölümünde Türkiye Ulusal Ajansı İletişim Koordinatörü Dr. Rana Kasapoğlu Önder "Erasmus+ ve Gençlik Programları" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Avrupa Birliği hibe programları kapsamında farklı yaş grupları ve sektörlerden bireylere bilgi ve deneyimlerini geliştirmek ve paylaşmak için yurt dışında eğitim, öğretim, öğrenim, staj, işbaşı eğitim, yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri ve gönüllü çalışmalar yapma imkânı sağlandığını aktaran Önder öğrencilerimize Erasmus+ ve Gençlik programlarına başvuru süreçleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Ardından Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Dilşad Kırbaşlı Karlıoğlu "Dışişleri Bakanlığı'nda Kariyer Olanakları" isimli sunumu gerçekleştirdi. Karaoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda kariyer memurluğuna giriş süreci ve kariyer memurlarının görev ve sorumluluklarına değindi. Diplomat olmanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil etme sorumluluğu taşıdığını ve bunun da diplomatlığın en güzel ve şerefli yanı olduğunu kaydeden Karaoğlu, fakültemiz öğrencilerini de gelecekte bu görevlerde görmekten oldukça memnun olacağını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Aysel Tolunay ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Pınar Tanlak ise yaptıkları konuşmada Jean Monnet ve Avrupa Koleji Burs Programlarını tanıtıp, başvuru ve kabul süreci hakkında bilgilendirmede bulundular.

Toplantı yaklaşan Ramazan Bayramı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na dair dilek ve temenniler ile son bulmuştur.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: faruk kaymakcı,nur çetin,vatan karakaya
Yorumlar
Haber Yazılımı