Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 09:01 ABONE OL Google News
 
Atatürk'ün Yakın Silah Arkadaşı Müfit Özdeş İçin Kırşehir'de Hatıra Ormanı
Kırşehir Belediyesi tarafından Kırşehir eski Milletvekili ve Atatürk'ün yakın arkadaşı Müfit Özdeş anısına hatıra ormanı oluşturuldu.
YAŞAM Haberi
Atatürk'ün Yakın Silah Arkadaşı Müfit Özdeş İçin Kırşehir'de Hatıra Ormanı

''Daha Yeşil Bir Kırşehir İçin'' sloganıyla düzenlenen ağaç dikme etkinliğine Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.Kırşehir-Ankara Karayolunun 6. kilometresinde bulunan araziye 3 bin 500 çam fidanı dikildi.

 

 

''KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANININ AZİZ HATIRASINI YAŞATACAĞIZ''

 

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ""Anadolu uygarlığının önemli merkezlerinden Kırşehir, her dönemde çok önemli yere sahip şahsiyetler yetiştirmiştir. Bu şahsiyetlerden birisi de ülkemizin kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile cephede omuz omuza mücadele veren, sonrasında da Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2,3,4 ve 5. dönemlerde Kırşehir milletvekilliği yapan Müfit Özdeş'tir. Kırşehir Belediyesi olarak biz de 'Müfit Özdeş Hatıra Ormanı' ismini verdiğimiz bu alanda fidanlar dikerek, aziz hatırasını yaşatacağız. Daha yeşil bir Kırşehir için çıktığımız bu yolda destek olan herkese çok teşekkür ederiz.'' dedi.

 

 

İŞTE ETKİNLİKTEN FOTOĞRAFLAR

 

 

 

 

 

 

MÜFİT ÖZDEŞ KİMDİR ?

1874 yılında Kırşehir'de doğan Lütfi Müfit Özdeş,aslen Kırım Türkü idi.Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuad Cebesoy ile yakın arkadaş olan Özdeş , bu arkadaşlarıyla birlikte gizli bir gazete çıkarma girişiminde bulununca ceza olarak Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Şam'a sürgün edildi.

 

 

Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul'da başlayan dostlukları Şam'da gelişti. Şam'da tanıştıkları, siyasetle ilgilendiği için İstanbul'dan uzaklaştırılan tıp öğrencisi Mustafa Efendi, düşüncelerine yeni unsurlar ekledi. Bu üç arkadaş düşüncelerini gerçekleştirmek amacıyla örgüt kurmaya karar verdiler. Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni oluşturdular. Mustafa Efendi'nin dükkanı gizli örgütün karargahıydı. Lütfi Müfit, Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer alarak Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcından sonuna kadar cephelerde görev yaptı. Savaştan sonra Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

1923 yılında binbaşı rütbesindeyken emekli oldu. TBMM II. (Ara seçim), III., IV. ve V. dönem Kırşehir milletvekilliği yaptı. Bu süre içinde bir ara Şehremaneti müfettişliği görevini yaptı. 1940 yılında İstanbul'da vefat etti.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Atatürk'ün, Yakın, Silah, Arkadaşı, Müfit, Özdeş, İçin, Kırşehir'de, Hatıra, Ormanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı