Haber Detayı
03 Haziran 2022 - Cuma 13:17 ABONE OL Google News
 
Aşınan Çöl Tozu Kırşehir'i Kapladı
Türkiye'nin güneyinden gelen çöl tozu iç anadolu'da etkili oldu.Kırşehir'de gece saatlerinde yağan yağmur ile birlikte araçların üzerine adeta çamur yağdı.
YAŞAM Haberi
Aşınan Çöl Tozu Kırşehir'i Kapladı

Suriye'den geldiği bildirilen çöl tozları,  Osmaniye, Kayseri,Nevşehir, Kırşehir ve Ankara hattı üzerinde etkili oluyor.Kırşehir kent merkezi toz nedeniyle adeta bej renge büründü.Gece saatlerinde yağan hafif yağmur ile birlikte yağan çamur ise araçların üzerini kapladı.Birçok vatandaş araçlarını temizlerken toz etkisinin devam etmesi nedeniyle temizlik işini erteleyenler de oldu.Çöl tozu nedeniyle görüş mesafesi 1,5-2 km'ye kadar düştü.

 

ASTIM HASTALARINA UYARI

Küçük partiküllü yoğun çöl tozu nedeniyle hava kalitesi de oldukça düştü.Uzmanlar konu ile ilgili değerlendirmede, '' Özellikle akciğer, astım rahatsızlıkları olan hassas gruplar üzerinde dikkat edilmesi gerekiyor. Tabii ki bu artan etki, önümüzdeki yıllarda daha fazla iklim-toz ilişkisinin modellenmesi gerektiğini, aynı zamanda tozun kimyasal ve fiziksel özelliklerinin çalışılması gerektiğini ortaya koymakta" diye konuştular.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: toz aşınımı,çöl tozu,astım
Yorumlar
Haber Yazılımı