Haber Detayı
05 Kasım 2021 - Cuma 23:53 ABONE OL Google News
 
Aşık Paşa, Uluslararası Şiir Şöleni İle Anıldı
Türkçe'nin öncülerinden kabul edilen Aşık Paşa, Kırşehir'de düzenlenen uluslararası şiir şöleniyle anıldı.
KÜLTÜR Haberi
Aşık Paşa, Uluslararası Şiir Şöleni İle Anıldı

Kırşehir Valiliğinin desteği ile Kırşehir Kent Konseyi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 10. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Yunus Emre ilahi dinletisi ve Kırşehir Ustalar Müzik Oyun Topluluğu'nun Neşet Ertaş'tan seslendirdiği eserlerle başladı.

 

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu Aşık Paşa'nın tanıtılmasının artık ulusal düzeyde yapılması gerektiğini belirterek, "Aşık Paşa etkinliklerini önce ulusal sonra da uluslararası boyuta taşımak hepimizin görevidir. Ahilik Haftası kutlamasını nasıl ulusal boyuta taşıdıysak Aşık Paşa'yı da taşımalıyız." dedi.

 

 

Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ise Aşık Paşa'nın Kırşehir'de yaşadığına işaret ederek, "Çok iyi Farsça, Arapça ve İbranice bilmesine rağmen her zaman Türkçe'nin savunucusu olmuş, her noktada Türkçe'nin kullanılma gayreti içinde bulunmuştur. O yıllarda devlet dili Farsça ve Arapça olmasına rağmen devlet dilinin her zaman Türkçe olması gerektiğini savunagelmiştir." diye konuştu.

 

 

Şölende, Azerbaycan, Irak, Kırım ve farklı illerden 18 şair, Yunus Emre ile Aşık Paşa'nın mili ve manevi konuları içeren şiirlerini seslendirdi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,aşık paşa,şiir şöleni
Yorumlar
Haber Yazılımı