Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 17:54 ABONE OL Google News
 
Ankara'yı Esir Alan Kum Fırtınası Kırşehir'i de Etkisi Altına Aldı
Ankara'da başlayan kum fırtınası Kırşehir'i de etkisi altına aldı.
YAŞAM Haberi
Ankara'yı Esir Alan Kum Fırtınası Kırşehir'i de Etkisi Altına Aldı

 

 

 

Ankara'nın Polatlı ilçesinde gökyüzünde devasa toz bulutları oluştu.Oluşan toz bulutları Polatlı'yı karanlığa gömerken elektrik ve telefon hatları kesildi. İlçeyi etkisi altına alan toz bulutu, saat 16.00 itibariyle şehir merkezi ile bir çok ilçesinde de etkili olmaya başladı. Görüş mesafesi toz bulutu nedeniyle düşerken, etkili olan rüzgarın, ağaçları salladığı da kameralara yansıdı.

 

 

KIRŞEHİR'İ DE ETKİSİ ALTINA ALDI

 

Ankara'da etkili olan toz bulu hızla doğu ve güney yönüne doğru yayılmaya başladı.Yaklaşık 1 saat sonra Kırşehir'e ulaşan toz bulutu şehir merkezini ve ilçeleri etkisi altına aldı.Fırtına ile birlikte şehir merkezinde elektrikler yarım saat kadar kesintiye uğradı.Uzun süre devam eden kum fırtınası yağmur ile beraber sona erdi.

 

 

''UZUN SÜREDİR YAĞIŞ OLMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR''

 

Polatlı'yı vuran kum fırtınasının ardından konuşan meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli, ''Fırtınaları bu seviyede yaşamamız artık bizim anormal normalimiz haline gelmeye başladı. Akdeniz'de nasıl hortumlar arttıysa, rüzgarlar da kuvvetleniyor. İç Anadolu hortum oluşabilen, fırtınaların oluşabildiği bir coğrafya. Dolayısıyla bu tür ani rüzgarlar, ani basınç dalgaları meydana gelebiliyor. Bu kum fırtınasını oluşturan muhtemelen şundan olabilir; uzunca bir süredir yağış yok.'' dedi.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, ankara, kum fırtınası, polatlı
Yorumlar
Haber Yazılımı