Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 08:27 ABONE OL Google News
 
Ankara-Kayseri Karayoluna Gürültü Bariyeri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gürültü ile mücadeleye yönelik başlattığı çalışmalar kapsamında 49 havalimanı ve 46 ilin gürültü haritası ile 17 ilin gürültü eylem planı tamamlandı. Türkiye genelinde 60 bin metrekare gürültü bariyeri yapılacak.
TEKNOLOJİ Haberi
Ankara-Kayseri Karayoluna Gürültü Bariyeri

Türkiye’nin ‘Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre nüfusu 100 binden fazla olan ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 1000 kişinin üzerinde olan şehirleşmiş alanların stratejik gürültü haritalarının hazırlanması gerekiyor. Bu kriterler kapsamındaki 66 ilden 46’sının gürültü haritası hazırlandı.

Ağrı, Aksaray, Düzce, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şırnak, Siirt, Yalova, Yozgat, Zonguldak olmak üzere 20 ilin gürültü haritasının ise yıl sonuna kadar hazırlanması planlanıyor.Planlama çerçevesinde Kırşehir'in en gürültülü noktası olan Ankara-Kayseri karayolunun projeye dahil edilmesi bekleniyor.

Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 49 havalimanının gürültü haritası da hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ulusal ve uluslararası projeler kapsamında hazırlanan gürültü haritalarını onayladı.

 

17 İLİN GÜRÜLTÜ EYLEM PLANI TAMAMLANDI

 

Bakanlığın koordinasyonunda, stratejik gürültü haritası sonuçları göz önünde bulundurularak yürütülen illerin gürültü eylem plan çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda Konya, Bursa, Mersin, Kayseri, Sivas, İstanbul, Kocaeli, Manisa, Antalya, Bolu, Balıkesir, Tekirdağ, Gaziantep, Eskişehir, Kahramanmaraş, Trabzon ve Sakarya’nın çevresel gürültü eylem planları tamamlandı. İzmir, Ankara ve Denizli’de ise gürültü eylem planı hazırlama çalışmaları hızla devam ederken, Kütahyada eylem planı hazırlama çalışmalarına başlandı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, gürültü bariyeri
Yorumlar
Haber Yazılımı