Haber Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 21:26 ABONE OL Google News
 
Anadolu Yaban Koyunları Kervansaray Dağları'na Salındı
Kırşehir'de Kervansaray Dağı'nda bulunan ormanlık alana nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 28 Anadolu Yaban Koyunu bırakıldı.
YAŞAM Haberi
Anadolu Yaban Koyunları Kervansaray Dağları'na Salındı

Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez, Mucur'un Gümüşkümbet köyünde, 8 koyunun doğaya bırakılması dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.Üzmez, burada yaptığı açıklamada, Anadolu yaban koyununun çok değerli endemik bir tür olduğunu söyledi.

 

 

''SEYFE GÖLÜ'NÜN BULUNDUĞU DAĞLIK ALAN DOĞAL YAŞAM ALANI''

Koyunların Konya'da üretildiğini belirten İbrahim Üzmez "Bu koyunları Karaman, Kahramanmaraş, Afyon gibi illerimizde doğaya saldık. Seyfe Gölü'nün bulunduğu alandaki dağlar tam yaban koyununun yetişebileceği ve yaşayabileceği bir yer. Bunları burada yetiştirebilirsek turizm açısından bir farkındalık yaşayacağız inşallah. Buraya daha önce 20 tane bıraktık. Son 8 taneyi de doğaya bırakacağız. Bunlar erkek olanlar. Burada bir sürü oluşturacaklar."

 

''KIYMETİNİ BİLMEK KORUMAK LAZIM''

Üzmez, koyunların korunmasının önemine işaret ederek, "Burayı bilhassa yavru zamanında el birliği ile korursak çok güzel olur. Özellikle mayıs ayında yavruları çoban köpeklerinden korumak lazım. Değerli bir hayvan. Kıymetini bilmek ve korumak lazım. Sonrasında da nimetlerinden faydalanacağız, turizme kazandıracağız." dedi.

 

Konuşmanın ardından özel barınaklarda getirilen 8 Anadolu yaban koyunu doğaya bırakıldı.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir,kervansaray
Yorumlar
Haber Yazılımı