Haber Detayı
16 Şubat 2021 - Salı 20:40 ABONE OL Google News
 
Anadolu Öğretmen Liseleri Tekrar Açılsın
Anadolu Eğitim Sendikası Kırşehir Temsilcisi Ramazan Kırbuğa , çeşitli alanlara getirilen başarı sıralamasını gündeme getirerek başarılı öğretmenler yetişmesi için Anadolu Öğretmen Liselerinin açılmasının gerekli olduğu olduğunu savundu.
EĞİTİM Haberi
Anadolu Öğretmen Liseleri Tekrar Açılsın

Yüksek Öğretim Kurulu, Yükseköğretim kontenjanları ile ilgili geçtiğimiz yıl bazı programlara ilk defa 'başarı sıralaması şartı' getirildiğini, bazı programlar için de bu sıralamanın güncellendiğini duyurmuştu.Eczacılık için 100 bin, Diş Hekimliği için 80 bin olan başarı sıralaması Hukuk fakülteleri için de 190 binden, 125 bine yükseltilmişti. Öğretmenlik Programları için ise bu sıralama 300 bin olarak açıklanmıştı. YÖK bugün yaptığı açıklama ile Hukuk fakülteleri başarı sıralamalarını tekrar güncelleyerek 2022 tarihinden itibaren 100 bine yükseltildiğini duyurdu.

''İyi öğrenciler yetiştirmek istiyorsak, iyi öğretmenler yetiştirmemiz gerektiği şüphesizdir.'' diyen Anadolu Eğitim Sendikası İl Temsilcisi Ramazan Kırbuğa sözlerine şöyle devam etti  '' Öğretmenlik mesleğine hak ettiği önemi verebilmek, daha iyi öğretmen yetiştirebilmek için öğretmenlik programını tercih edecekler için başarı sıralaması yükseltilmeli, eğitim fakültesi kontenjanları da azaltılmalıdır.

 

''ÖĞRETMEN LİSELERİ TEKRAR AÇILMALIDIR''

 

Milli ve çağdaş bir eğitim sistemi kurma çalışmaları kapsamında öğretmen yetiştirme sistemi, cumhuriyetimizin ilk yıllarında ele alınmış ve başarılı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Geçmişteki başarılı uygulamaların devamı olan Öğretmen Liseleri, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına öğrenci hazırlıyor ve öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği davranışları öğrencilere kazandırıyordu.

2014 yılında Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu Liselerine dönüştürülen Öğretmen Liseleri tekrar açılmalı, öğretmen yetiştirme sistemimiz yeniden ele alınmalıdır.''

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir, kırşehir haber, ramazan kırbuğa, anadolu öğretmen lisesi
Yorumlar
Haber Yazılımı