Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:41 ABONE OL Google News
 
Altın Rekor Üzerine Rekor Kırıyor
Altın fiyatlarındaki yükseliş dün olduğu gibi bugün de rekor üstüne rekor kırıyor.
EKONOMİ Haberi
Altın Rekor Üzerine Rekor Kırıyor

Serbest piyasada Altının gramı 463 (alım)-464 (satım) seviyesinde seyrederken çeyrek altın 763 (alım) , 778 (satım) fiyatlarında seyrediyor.22 ayar bilezik altının ise gramı serbest piyasada 429 TL (alım) ve 433 TL (satım) fiyatları arasında değişiyor. (Altında sadece bugün meydana gelen artış miktarı yüzde 3,83'e ulaştı.

 

KIRŞEHİR'DE ALTIN VE DÖVİZ FİYATLARI HANGİ ARALIKTA

 

Sadece Altında değil dövizde de yükseliş devam ediyor. Kırşehir'de dolar 7,103'den alınıp 7,136 TL'den satılırken , Euro ise 8,347'ten alınıp 8,436'dan satılıyor.Serbest piyasaya bağlı olarak altında kendi piyasası olan Kırşehir'de altın fiyatları ise şöyle ;

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER ?

Uzmanlara göre corona salgınında ikinci dalga endişeleri, ABD-Çin gerilimi, salgına karşı açıklanan parasal destek paketleri ve zayıflayan dolardan destek bulan altın, Lübnan'da yaşanan patlamanın, o bölgede stratejik bir gerginlik oluşturacağı beklentisinden de güç buldu. Dolar ise swap faizlerinin dünkü astronomik seviyelerin ardından bugün normalleşmesiyle birlikte TL karşısında değer kazandı. Doların değer kazancı da altının fiyatını yukarı çeken etkenlerden biri oldu.

 

''LÜBNAN’DA YAŞANAN PATLAMA ETKİLİ''

 

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarında yaşanan yükseliş hakkında  değerlendirmelerde bulundu.Lübnan’da yaşanan patlamanın o bölgede bir stratejik gerginlik oluşturacağı beklentisini artıracağını söyleyen Yıldırımtürk, “Bilinen nedenlere ek olarak bugünkü yükselişte Lübnan’da yaşanan patlamanın da etkisi var. Dün akşam sadece altın yükseldi. Bu da stratejiik gerilim ve Lübnan kaynaklı. Bunun yanında ABD senatosunda görüşülecek olan 1 trilyon dolarlık yeni destek paketi de ons altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.” dedi.

 

MUHAKKAK BİR DÜZELTME HAREKETİ GELECEK

 

Altının çok hızlı yükseldiğini söyleyen Yıldırımtürk, “Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Muhakkak bir düzeltme hareketi gelecektir. Tabi bunun gününü, saatini kimse söyleyemez. Büyük fonların davranışları bu harekette etkili olacaktır. Olmaz denilen rakamlar çok erken gerçekleşti. Ons altında 2 bin dolar seviyesini 2020 sonu için konuşuyorduk. Ancak 4-5 ay önceden gerçekleşti.” yorumunda bulundu.

 

ALTIN FİYATLARI NASIL GERİLER?

 

Pandemiye karşı açıklanan ekonomik paketlerin sona ermesi durumunda altın fiyatlarının gerileyebileceğini öngören Yıldırımtürk, “Yeni paketler çıkarılmazsa yatırımlardaki teminatları altın ile karşılama durumu oluşabilir. Bu da altın fiyatlarının bir miktar gerilemesine neden olur. Bu seviyenin de ons için 1.950 dolar olması beklenebilir. Daha fazla düşü için aşının bulunması gibi gelişmelerin olması gerekiyor. Bunun için de bir zaman söylemek çok zor.” dedi.

 

“BU GİBİ DURUMLARDA BEKLEME TARAFTARIYIM”

 


Bu gibi durumlarda altın alımı için beklemeyi daha doğru bulduğunu belirten Yıldırımtürk, “Altın almak isteyenler almayı düşündükleri rakamın yarısını alsınlar, ‘Çok kâr ettim satmak istiyorum” diyenler de aynı şekilde yarısını satsınlar. Bütün barutlarını tek seferde harcamasınlar.” dedi.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: Altın, Rekor, Üzerine, Rekor, Kırıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı