Haber Detayı
26 Eylül 2021 - Pazar 20:47 ABONE OL Google News
 
Ahmet Davutoğlu Kırşehir'de Konuştu , ''Ahi Evran Olsa Huzurundan Kovardı''
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Kırşehir'de partilileri ve esnaf ile bir araya geldi.
SİYASET Haberi
Ahmet Davutoğlu Kırşehir'de Konuştu , ''Ahi Evran Olsa Huzurundan Kovardı''

Partisinin Olağan kongresi için Kırşehir'e gelen Ahmet Davutoğlu, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nu makamında ziyaret etti.Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davtuoğlu ile Türkiye ve Kırşehir gündemine dair değerlendirmede bulunan Selahattin Ekicioğlu daha sonra Eski Başbakana Neşet Ertaş tablosu hediye etti.Davutoğlu daha sonra partisinin kongresi için Neşet Ertaş Kültür Merkezi'ne geçti.Buradaki konuşmasında Ahmet Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

''KIRŞEHİR'E GELENLER HUŞU VE TEVAZU İLE EĞİLMELİ''

Kırşehir için daha önce Ahilik kutlamalarında ''tohum şehrimiz'' ifadesini kullandığını belirten Davutoğlu , ''Herkes Konya’yı Selçuklu’nun merkezi olarak bilir , herkes İstanbul’u cihan devletinin baş şehri , Bursa’yı Osmanlı’nın ilk baş şehri olarak bilir.Ama Anadolu’nun omurgasını teşkil eden İç Anadolu’muzun tohumlarının atıldığı, medeniyetimizin tohumlarının atıldığı yer Kırşehir’dir.Selçuklu çınarı Konya’da görünür ama o çınarın tohumları Kırşehir’de atılmıştır.Kırşehir’e gelen Kırşehir’in önünde huşu ve tevazu ile eğilmeli ve Kırşehir ile Kırşehirlilere saygı duymalı.Ben Cacabey’in torunlarına , Aşıkpaşa’nın torunlarına, Ahi Evran’ın torunlarına sadece saygı ve muhabbet duyarım.'' ifadelerini kullandı.

 

 

''FARKLI BİR SİYASİ PARTİDEN DİYE SÖZ VERİLMEMİŞ''

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun kendilerini güzel bir şekilde ağırladığın belirten Davutoğlu ,'' Kendileri güzel bir misafirperverlik sergiledi.Bize içlerindeki bir sitemi de dile getirdiler.Ahi Evran kutlamaları esnasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşma programı planlanırken farklı bir siyasi partiden diye belediye başkanına söz hakkı verilmemiş.Hepimiz siyaset yaparız ama göreve geldiğimizde bir belediye başkanı o şehrin bütün hemşehrilerinin temsilcisidir, Cumhurbaşkanı da bütün bir milletin temsilcisi olmak durumundadır.Bir belediye Başkanının görevi Cumhurbaşkanına hoş geldin demektir.Eğer bu görevinden mahrum bırakılırsa şehir adına işte bu dışlamadır.Buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum ; yeter artık toplumu böldüğünüz yeter artık toplumu kutuplara ayırdığınız.

 

 

''KAPISINI SOFRASINI KAPATTI''

Türkiye’de bütün vatandaşların geçim derdinde olduğunu belirten Davutoğlu, “Çiftçi öldüm bittim diyor. Ama Cumhurbaşkanına sorarsanız, çiftçi mutlu. Cumhurbaşkanı ayrı bir alemde yaşıyor. Çiftçinin mutluluğunu anlatmak içinde şu örneği veriyor. Diyor ki; ‘Şeker pancarına yüzde 25 zam yaptık. Enflasyon yüzde 19.25, dolayısıyla şeker pancarı enflasyonun üstünde.’ Ya Allah aşkına Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın AK Parti Genel Başkanı siz hesap bilmez misiniz? Şeker pancarı 336 liradan 420 liraya çıkmıştır, doğru. Ama çiftçinin enflasyonu, mazotun, gübrenin, yemin, ilacın enflasyonudur. Bu enflasyonun ortalamasını alsanız yüzde 120. Ve artmaya devam edecek. ABD’ye giderken çiftçi mutlu diyor. Çünkü kapısını kapattı, sofrasını kapattı. Çünkü onun sofrasında artık Anadolu çiftçisi yok. 5 tane müteahhitle aynı sofraya oturup sadece onlara kapısını açanlar Anadolu çiftçisinin halinden, derdinden, çilesinden, kahrından haberdar olmazlar” diye konuştu.

 

 

“BECERİKSİZ DAMADI MALİYE BAKANI YAPTINIZ”

Anadolu şehirlerinin boşaldığını ve insanların ya büyük şehirlere ya da yurt dışına gitmeye çalıştıklarını ileri süren Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: Bu toprakların bereketini aldınız. Ekonomiden anlamayan cahil bir damadı Hazine ve Maliye Bakanı yaptınız. Ve Türk lirası tarihini en büyük değer kaybını yaşadı.Ben Başbakanlığı bıraktığımda Türk lirası 2.80 idi dolar karşısında. Şimdi 8.90. Bu politikayı devam ettirirseler 10’u bulması yakın. Çünkü aklın değil inadın, ekonomi bilgisinin değil piyasa cehaletinin hakim olduğu bir yönetim biçimi var. Bana aktarılan bilgilere göre bu faiz indirimi öncesinde online toplantı yapılmış Cumhurbaşkanıyla New York’tan. Ekonominin gerçekten yönetim sorumluluğunu üstlenenler ile bazı danışmanlar arasında tartışma çıkmış.Sayın Cumhurbaşkanı faizi indirdiğini düşünüyor. Ne zaman faizi indirdiğini düşünse, bir kaç ay sonra faiz, bir kaç misli artıyor. Çünkü bunlar çok basit bir enflasyon, faiz, kur denkleminden habersiz. Ekonomi giriş dersi alanların bildiği faiz, kur, enflasyon denkleminden habersiz.Çekirdek enflasyona baktılar oda 16.95 çıktı. Üretici enflasyonu kaç yüzde 44.95. Çiftçiyi yakan bu enflasyon. Çiftçi, üretim enflasyonu artınca fiyatları arttırıyor bu kez de ithalat yaparak çiftçiyi terbiye etmeye çalışıyorlar.

 

 

“YENİ DÜŞMAN 5 ZİNCİR MARKET”

Pandemi döneminin başlarında yaptığı konuşmayı hatırlatan Davutoğlu, hükümetinin 200 milyar para bastığını ancak bu paranın sadece yüzde 10’unun esnaf ve çiftçiye kredi olarak verildiğini geri kalanının ise 5 müteahhide dağıtıldığını ileri sürdü.

Pandemi döneminde küçük esnafın iş yerlerinin kapatıldığını vurgulayan Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı yeni bir düşman buldu. 5 market zinciri. O dönemde küçük esnafları kapattırıp bu 5 büyük market zincirine imkan tanımanızın izahı nedir? Ahi Evran kültürü şunu söyler, esnafı koruyacaksın. Pandemi döneminde büyük marketleri açık tuttular, esnafın rızkıyla oynadılar. Şu anda Türkiye’de 32 milyon vatandaşımızın kredi borcu var. Bunların önemli bir kısmı esnaf. Bebeler ile dedeleri çıkarın geri kalan herkes borçlu” şeklinde konuştu.

 

 

“SİZİ BU SOKAKTA YATAN GENÇLER GÖTÜRECEK”

Üniversite gençlerinin barınma sorunları hakkında da konuşan Ahmet Davutoğlu, “Gençler yurt bulamıyoruz, sokaktayız diyor. Sayın Cumhurbaşkanı, abartmayın diyor. 650 lira burs verdik diyor. Gençler sokakta yatacak onu görmeyeceksin, AK Parti Genel Merkezi’nde kokain tüketip lüks arabalara binen gençler sefa sürecekler. Sayın Cumhurbaşkanım, sizi götürecek olan dışarıda kumpaslar, içerideki farklı düşünceler falan değil, sizi götürecek olan aldığınız ahlar. 27 yaşındaki bir genç AK Parti Genel Merkezi’nde lüks bir hayat sürerken, eğer vatanın evlatları yurt bulamadan sokakta kalıyorsa sizi götürecek olan budur. Kimseyi düşman ilan etmeyin” ifadelerini kullandı.

 

 

“AHİ EVRAN HUZURUNDAN KOVARDI”

Ahi Evran anma törenlerine katılan ve konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Ahmet Davutoğlu, “Ahi Evran, bir gün duysaydı bu Anadolu topraklarında öyle bakanlar var ki göreve başladıkları an ile bitirdikleri an arasındaki servet farkları dağ gibi. Ve duysaydı bu Anadolu topraklarında öyle liderler çıktı ki, yurt dışında milyar dolarları var. Ve duysaydı bu Anadolu toprakların öyle milletvekilleri çıktı ki, organize suç örgütü ilan ettikleri kişilerden 10 binler 100 binler maaş alıyor. Ve duysaydı vatan çocukları kuru soğana muhtaç iken, onlar arabalarını uçaklarla New York’a taşıyıp orada alışveriş yapıyorlardı. Ahi Evran ne derdi bunlara? ‘Gidin huzurumdan. Alnınız açık olmadıkça Kırşehir’e ve huzuruma gelmeyin’ derdi” şeklinde konuştu.

 

 

“UYGURLARI UNUTANLAR ONURSUZDUR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin ile yapacağı özel ve baş başa görüşmeyi de eleştiren Davutoğlu, bu görüşmenin ayrıntılarını arşivlerde yer alması gerektiğini vurguladı. Uygur Türklerine yapılan Çin zulmü karşısında sessiz kalanlara tepki gösteren Ahmet Davutoğlu, “Fransız sömürgecilerine karşı direnen Cezayirlilerin değil de, Fransa’nın yanında duranlar ne kadar onursuz ise, Çin zulmü karşısında Uygurları unutan Ankara’daki iktidarlar da o kadar onursuzdur. O kadar milli ve manevi değerlere karşı sessizdir” dedi. 

 

 

''GELMEDİLER GELEMEZLER''

Ahmet Davutoğlu daha sonra Kırşehir Pazar yerine giderek esnaf ile sohbet etti.Veysel Deveci isimli bir pazarcı esnafı Davutoğlu'na , '' İl Başkanı ve Milletvekili dahil daha bu pazarı gelip haliniz hatrınız nasıl , ne yapıyorsunuz demediler diyemezler de.Çünkü perişan bu millet.2 gün önce gübreye 500 TL zam yaptılar.Yazık şu çiftçi ne halde buraya bu ürünleri getiriyor.Mazot 8 TL , Gübre 7 bin TL olmuş.Ama bir genel başkanın şuraya gelip halkın içinde gezmesi yeter.Size çok teşekkür ediyoruz.Ayağınıza sağlık.'' şeklinde konuştu.Bir süre esnaftan alışveriş yapan ve sohbet eden Davutoğlu Kırşehir'de ayrıldı.

Ahmet Davutoğlu 9 yıl Önce Aramızdan Ayrılan Büyük Ozan Neşet Ertaş'ın Kabrini Ziyaret Ederek Dua Etti.

Kaynak: Editör: Ömer Duran ABONE OL Google News
Etiketler: kırşehir haber,ahmet davutoğlu,kırşehir haber
Yorumlar
Haber Yazılımı