Haber Detayı
23 Mayıs 2016 - Pazartesi 14:58 ABONE OL Google News
 
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI TÖRENLE BAŞLADI
DİĞER Haberi
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI TÖRENLE BAŞLADI

29. Ahilik Haftası kutlamaları anıt meydanda düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahiliğin Türkiye ile birlikte Kırşehir’in en önemli değeri olduğunu söyledi. Bahçeci, “Bizim geleceğimizi şekillendirmek büyük Türkiye idealini hayata geçirmek adına Ahiliği yeniden ayağa kaldırmamız Ahiliği her alanda yaşanan yaşatılan bir değer olarak tekrar şekillendirmemiz çok önemli diye düşünmekteyiz. Bu manada Ahi Külliyesi ile birlikte Ahilik de kutlamalarda bir boyut değiştirmeye başladı.”dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının katkıları ile organize edilen programda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, ise esnafa gerekli değer ve önemin verilerek AVM’ler karşısında esnafın korunacağını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Çiftçi, “Bizim milletimiz, ‘insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır.’ Hadis-İ Şerifini hayat düsturu haline getirmiştir. Anadolu coğrafyasında bir medeniyet projesi olarak insanlığa sunulan Ahilik, gönül coğrafyamızda yer ederek sevgi ve kardeşliğin odağı olmuştur. Kapını ve sofranı açık tut anlayışını varlık nedeni sayan insanların yanında yer alarak gerçek bir ahi toplumu olduğunu ispat etmiştir.” ifadelerini kullandı. Gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından anıt meydan da program Kırşehir Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisi ile devam etti.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: AHİLİK, HAFTASI, KUTLAMALARI, TÖRENLE, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı