Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 20:08 ABONE OL Google News
 
Açığa Alınan Kaymakam ve Vali Yardımcıları İle İlgili Karşılıklı Söz Düellosu
Geçtiğimiz günlerde başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında 31 kaymakam 17 vali yardımcısı açığa alınmıştı.Açığa alınanlardan birisi de eski Kaman Kaymakamı ve Sinop Vali Yardımcısı Murat Girgin.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açığa alınanlara ilişkin açıklamada bulundu.İYİ Parti Sözcüsü Lütfü Türkkan ise Bakan Soylu'ya cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
Açığa Alınan Kaymakam ve Vali Yardımcıları İle İlgili Karşılıklı Söz Düellosu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevden uzaklaştırılan kaymakamlar hakkında yapılan haberlere ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. "Görevden alınan kaymakamlarla ilgili hem eksik ve yanlış bilgi ile yapılan hem de maksatlı yorumların tamamı yalandır" diyen Soylu, bu kişilerin FETÖ ile ilişkilendirilme iddialarını da yalanladı.

 

"MAKSATLI OLARAK YAPILAN BU YORUMLARIN TAMAMI YALANDIR"

 

Burada yeri gelmişken özellikle son günlerde gündeme gelen bir konuyla ilgili olarak da kamuoyumuzu bu vesileyle bilgilendirmek isterim. Kısa bir süre önce 4 Eylül tarihinde 58 mülki idare amirinin FETÖ soruşturmaları çerçevelerinde açığa alındı. Bunların 31'i kaymakam, 17'si vali yardımcısı, 9'u hukuk müşaviri 1 tanesi de mülkiye müfettişiydi. Gerek ana akım medyada gerekse sosyal medyada bazı mahfiller yaşanan bu gelişmeyi yeni atanan kaymakamların içinde FETÖ'cüler tespit edildiği ve nedamet getiren FETÖ'cülerin tekrar atandığı şeklinde bir süredir gündemde tuttukları saçma iddialarına dayanak yapmaya çalıştılar. Hem eksik ve yanlış bilgiyle hem de maksatlı olarak yapılan bu yorumların tamamı yalandır.

 

"YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ VE EDECEK ÇALIŞMALAR VAR"

 

Yapılan bu işlemin de buna delil olacak hiçbir tarafı yoktur. Olayın aslı şudur, devletin istihbarat birimlerinin FETÖ'ye yönelik olarak uzun süredir devam eden büfe, ankesör, operasyonel hat gibi ayrıca mahrem imam operasyonları gibi istihbari ve daha sonra da yargıya intikal etmiş çalışmaları ve idari soruşturmaları var veya yargıya intikal edecek çalışmaları var.

 

"YARGI VE İDARİ KARARLARA BAKILARAK UYGULAMA YAPILIR"

 

Bunlar da bazen isimler geliyor. Biz de dosyasına bakar, soruşturmanın selameti açısından ve idari sürecin gereği bu kişileri önce açığa alırız. Sonrasında soruşturmayı yürüten mahkeme bir karar verir. Bu arada da idari soruşturma tarafımızdan da müfettişlerimiz vasıtasıyla yürütülür. Bazen bu soruşturmaların sonucunda irdelenen kişiyle ilgili soruşturmaya yer olmadığı kararı çıkar. Kimisine beraat kararı çıkar. Kimisi de irtibat ve iltisaklı bulunur ve hukukun gereği yerine getirilir. İdare de bu kararlara göre gerek kendi idari soruşturması ve gerek hukukun yargının aldığı kararlara göre ya kişiyi görevine iade eder ya da tümden ihraç eder, ilişiğini keser. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarda da bu süreç aynen böyle işler.

 

“BURADA İHANET EDEN KİM?”

 

İçişleri Bakanlığı, Emniyet ve MİT'in ortak soruşturmaları sonrasında mülki idare amirliklerinde görevli 100’e yakın vali yardımcısı ve kaymakamın FETÖ iddiası ile görevlen alındığını hatırlatan Türkkan, Süleyman Soylu'ya seslenerek şunları söyledi:

“Görevden alınanlar arasında yer alan Ahlat Kaymakamı İsa Erat dikkat çeken bir isim. Ahlat’ta 26 Ağustos’ta yapılan Malazgirt Zaferi etkinliğinde devletin zirvesine Ahlat Kaymakamı Erkan İsa Erat ev sahipliği yaptı. Temmuz ayında canlı yayında AKP eski milletvekili Mehmet Metiner, İçişleri Bakanlığı’nın bazı FETÖ’cülere göz yumduğunu söylemişti.

Metiner, ‘Bazı isimler var bizde. Biz de izliyoruz kendimize göre. Kritik yerlerde hâlâ isimler varsa, ‘Nedamet gösterdiler, sahiplenmemiz, kazanmamız lazım’ adı altında bu tür atamalar, tayin ve terfiler yapılırsa korkarım ki FETÖ’yle mücadele konusunda yeniden zafiyet yaşayabiliriz’ ifadelerini kullanmıştı. Canlı yayına bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Metiner’e ‘Bir tek FETÖ’cüyü göreve getirmişsem ve bu söylenmiyorsa bu ülkemize ihanettir. Ben getirmişsem ben ihanet ediyorum demektir’ demişti. Sayın Süleyman Soylu’ya soruyorum, 28 Ağustos 2019’da göreve başlayan, Malazgirt Zaferi anmalarında Sayın Cumhurbaşkanı’nın dibine kadar girebilen kaymakamı kim atadı. Burada ihanet eden kim, ihanete vesile olan kim? Bunun cevabını Sayın Soylu’dan bekliyoruz.”

 

İŞTE AÇIĞA ALINAN MÜLKi AMİRLER

 

– Vali Yardımcıları: Bedir Deveci (Adıyaman), Nebi Çanga (Artvin), Cevat Uyanık (Artvin), Yusuf Gemici (Bingöl), Kemal Karahan (Bitlis), Mehmet Fevzi Dönmez (Düzce), Yunus Koç (Iğdır), Barbaros Baran (Karabük), İdris Akça (Muş), Murat Girgin (Sinop), Fatih İzmir (Şırnak), Akın Zor (Tunceli), Ferhat Atar (Van)


– Kaymakamlar: Sadettin Doğan (Kahta), Hasan Doğan (Diyadin), Abdullah Kadıoğlu (Patnos), Fatih Dülgeroğlu (Arhavi), Muhammet Furkan (Güroymak), Hakan Şeker (Uzundere), Mustafa Selim (Narman), Menderes Topçuoğlu (Tunceli-Mazgirt), Ahmet Demirci (Erzin), Yasin Yunak (İnebolu), Ahmet Altun (Bahşılı), Barbaros Akbulak (Pötürge), Hamza Özer (Akçakale), Adem Can (Çaldıran), Fatih Sayar (Gürpınar), Fatih Okumuş (Boğazlıyan), Hasan Günaydın (Asarcık)

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: Açığa, Alınan, Kaymakam, ve, Vali, Yardımcıları, İle, İlgili, Karşılıklı, Söz, Düellosu,
Yorumlar
Haber Yazılımı