Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 09:27 ABONE OL Google News
 
700 Bin Gurbetçiyi Sahte Yolla Emekli Ettiler
DİĞER Haberi
700 Bin Gurbetçiyi Sahte Yolla Emekli Ettiler

Gurbetçi Türkler'in para alınarak emekli edildiği ve SGK'nın inanılmaz boyutlarda zarara uğratıldığı tespit edildi.SGK , sahte yolla emekli olan gurbetçilerden ödenen maaşları faizi ile geri istedi.

Gurbetçi Türkleri, “Sizi 3 bin 600 günden, daha az prim ödeyip daha yüksek maaş alarak emekli edeceğiz” diyerek kurulan sahte emeklilik şirketleri, yaklaşık 700 bin kişiden en az 1500, en fazla 3000 Euro topladı. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinden binlerce kişi, Türkiye'ye tatile gittiğinde bu şirketlerle tanıştırıldı. Vatandaş, bir yasal ticari faaliyeti olmayan şirketlerde, 1 gün ile 15 gün, bazen de bir ay kadar sigortalı gösterildi.

4A SİGORTALISI OLARAK…

1.5 milyar Euro'yu kurdukları şirketler veya şahıslarına havale ettiren sözde ‘Emeklilik danışmanları', insanları Türkiye'de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek, SSK numaraları verdirdi. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSK'dan 4a sigortalısı olarak, emekli edildi. Paravan şirketler o kadar çoğaldı ki, Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti.

Ve bu şirketleri takibe aldı. Kişi başı ortalama 120.000 TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden bir çoğuna şimdi kurumdan, “Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz” yazısı gönderildi. 25 milyar dolar zarara uğrayan ve emekliliği iptal eden SGK, 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini de geri istiyor.

Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: 700, Bin, Gurbetçiyi, Sahte, Yolla, Emekli, Ettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı