Haber Detayı
25 Eylül 2021 - Cumartesi 13:07 ABONE OL Google News
 
5 Zincir Marketteki Ürünleri Denetleyecek Müfettişler Görevlendirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Market Zincire yönelik açıklamalarının ardındaTicaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla , ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.
EKONOMİ Haberi
5 Zincir Marketteki Ürünleri Denetleyecek Müfettişler Görevlendirildi

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son dönemde temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaşlar tarafından Bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetler dikkate alınarak, ticaret il müdürlüklerince 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtildi.
Bununla birlikte tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Bakan Muş'un talimatıyla ticaret müfettişleri görevlendirildiği kaydedildi.
Açıklamada, "Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız." ifadesi kullanıldı.

 

CUHMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

ABD temaslarının ardından New York’taki Türkevi’nde gazetecilere konuşan fahiş fiyat artışı ile ilgili soru üzerine Erdoğan “ Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da beş tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu beş tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi ABONE OL Google News
Etiketler: 5 zincir market,recep tayyip erdoğan
Yorumlar
Haber Yazılımı