Haber Detayı
31 Aralık 2017 - Pazar 04:15 ABONE OL Google News
 
DİĞER Haberi

Acısıyla , tatlısıyla bir yılı da geri de bırakırken, gündemi yoğun 2017 yılının ''En'' lerini sizler için derledik. YILIN EN ÇOK KONUŞULANI Sadece Kırşehir'de hatta Türkiye'de değil dünyada konuşuldu, paylaşıldı ve beğenildi.Kırşehir Hamidiye Camii...Sıradışı iç dizaynı aslında Bakara Suresinden esinlenerek tasarlanmıştı.Yapılan haberler sadece Türkiye'de değil dünyada paylaşıldı ve Hamidiye Camii'nin ünü tüm dünyaya yayıldı.

YILIN KAYBEDENİ Her ne kadar , ''satıcı değilim kullanıcıyım dese de'' , Tufan Altaş'ın bu tür bir olay ile gündeme gelmesi Kırşehirlileri gerçekten üzdü.Halkın gönlünde taht kuran Tufan Altaş tutuklanmasının yılın kaybedeni oldu.

YILIN EN TRAJİKOMİK GELİŞMESİ FETÖ duruşması sırasında davaya bakan Kırşehir Ağır Ceza eski reisi Fatih Mehmet Aksoy duruşma sırasında görevden alındığını öğrendi.Duruşmayı bırakarak buradan ayrılan Aksoy Ankara'da Kayın Babası ile birlikte Cumhurbaşkanı ile görüşmek üzere Beştepe'ye gittiği sırada burada gözaltına alınarak tutuklandı.Kırşehir'de yüzlerce kişinin FETÖ davalarına bakan Ağır Ceza Reisinin FETÖ'den üstelik duruşma sırasında alınması yılın en trajikomik gelişmesi olarak yerini almış oldu.

YILIN KAZANANI Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın ''Metal Yorgunluğu'' çıkışının ardından değişimin sinyali de verilmiş oldu.Türkiye'de istifası ilk istenen il başkanlarından birisi de Mustafa Kendirli oldu.Yapılan temayüle dahi katılmayan ancak dışarıdan dahil edilen ve Ankara'da yapılan görüşmelerin ardından Kırşehir Ak Parti İl Başkanı olarak atanan eski milletvekili Muzaffer Arslan yılın kazananı oldu.

YILIN TARTIŞMASI Kırşehir'de birçok tartışma yaşandı.Bunlardan birkaçı Kırşehir'de devam eden alt ve üst yapı çalışmaları, üst yapı çalışmalarının pazarlık usulü ile Özbek İnşaat'a verilmesi olsa da , bu yılın en uzun soluklu karşılıklı açıklamalarla daha da uzayan tartışması tabi ki ''Ulaşım Master Planı'' oldu.Kırşehir Belediyesi'nin mevcut dolmuşların yerine getirmek istediği yeni otobüslere dolmuşçu esnafı yanaşmayınca tartışma da başlamış oldu.En son Kırşehir Belediyesi'nin ''kar ortaklığı'' teklifini de dolmuşçular ''bu işte kar yok'' diyerek kabul etmedi.

SPORDA YILIN OLAYI Her ne kadar sahip çıkılmıyor dense de Kırşehir Belediyesi Kırşehirspor'u kendi bünyesine katarak adını da Kırşehir Belediyespor olarak değiştirdi.Taım baştan aşağı değiştirildi.Gözle görülür kurumsal bir kimlik kazandırılırken, ligde de özellikle son haftalarda fırtına gibi esen Kırşehir Belediyespor , ligin ilk yarısını 1. olarak tamamladı ve 2017 yılı spor kategorisine de damgasını vurmuş oldu.

    YILIN EN ACI OLAYI 2017 yılı içerisinde birçok acı olay yaşadık.Yine şehitlerimiz geldi.İntihar olaylarında özellikle ekonomik sebeplere bağlı olarak yaşanan intihar olaylarında artış meydana geldi.İş kazaları meydana geldi.Ancak Manisa'da Rota Yemek A.Ş'nin verdiği yemek yüzünden zehirlenerek 150 arkadaşıyla birlikte hastaneye kaldırılan Er Hüsnü Özel'in şehadeti yılın en acı olayı olarak hafızalara kazındı.Bu olayın ardından binlerce asker yine zehirlendi ve sağlıklarına kavuşmayı başardılar.Şehit Er Hüsnü Özel ne yazık ki bir yemek şirketinin kurbanı oldu.

  EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YILIN OLAYI Kırşehir Eğitim ve Öğretim alanındaki başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor.En son Ahi Evran Üniversitesi, Türkiye'de 5 üniversite ile birlikte pilot üniversite seçildi ama bu yılın eğitim ve öğretim alanındaki en önemli başarısına yine Prof. Dr. İlhan Kılıçözü Fen Lisesi öğrencileri imza attı.Bir önceki sene 67 öğrenciden 33'ünün tıpı kazandığı okul 2017 yılında bu rekorunu kırdı.Sınava giren 79 öğrenciden 54'ü tercih yaptı ve bunların da 44'ü tıpı kazandı.

YILIN FOTOĞRAFI Kırşehir'de yılın fotoğrafının tarihi henüz yeni olsa da Meral Akşener'in İYİ Parti Kırşehir İl Teşkilatı açılışı sırasında halka hitap ettiği sırada çekilen fotoğraf Sosyal Medyanın da en çok konuşulan fotoğraflarından birisi oldu.Söz konusu fotoğraf için çok farklı yorumlar yapıldı.

YILIN SİYASET OLAYI Referandum çalışmaları kapsamında Kırşehir'e gelen Binali Yıldırım , Kırşehir'de hedeflerinin %70 olduğunu belirtmişti.Bu hedefi AK Parti ve MHP'nin son seçim sonucu ortaya çıkan oy toplamı olan %75'e bakarak koydu.Başbakan Yıldırım'a göre fire %5 idi.Referandum sonuçları açıklandı.Kırşehir'de ''Evet'' oranı %53 idi, Şehir merkezinde ise ''Hayır'' oyları %52 ile öndeydi.Kırşehir AK Parti-MHP ittifakının en çok oy kaybı yaşadığı il olarak tarihe geçti.AK Parti il teşkilatı başarısız bulununca değişim de kaçınılmaz oldu.

EN GÜZEL HAREKET Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan klip çok beğenildi, çok izlendi , çok paylaşıldı ve 2017 yılının da en güzel hareketi olarak yerini aldı.
Kaynak: Editör: ABONE OL Google News
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı